Próbka wody z kopalni węgla, którą pobrali naukowcy, ma 2,6 miliarda lat. To najstarsza woda odnaleziona dotychczas na Ziemi.
Najstarszą do tej pory wodę odkryto w kopalni, w Ontario (Kanada). Zbiornik wody znaleziono 3 km pod powierzchnią ziemi.
Odkrycie opublikowano w maju 2016 roku w czasopiśmie "Nature". Badacze przedstawiają w nim ciekawą teorię - występowanie wody głęboko pod ziemią może być nie tylko śladem po prehistorycznym życiu na naszej planecie, ale także wskazywać możliwość występowania podobnych oaz na Marsie. Naukowcy badający wodę twierdzą, że podobne miejsca istnieją właśnie na czerwonej planecie.
"Kapsuła czasu"
Geolog Barbara Sherwood Lollar z Uniwersytetu w Toronto wraz z zespołem badają głębokie jaskinie na całym świecie już od początku lat 80.
Woda może wpływać w szczeliny skalne i zostać odizolowana w skorupie ziemskiej na wiele lat. Woda jest jak kapsuła czasu - pozostaje dokładnie taka, jak była w momencie, gdy została oddzielona. Jej próbki mogą zatem dostarczyć naukowcom wielu informacji o przeszłości i środowisku.
Złote kopalnie Afryki
Wcześniej w kopalniach złota w RPA, liczących 2,8 km głębokości, naukowcy odkryli mikroby, które w kieszeniach wodnych mogły przetrwać aż 10 mln lat. Te zbiorniki są kilka razy bardziej słone, niż woda morska. - Ich skład chemiczny jest podobny do otworów hydrotermalnych na dnie oceanu. Jest w nich rozpuszczona duża ilość wodoru i innych substancji chemicznych, które są zdolne do podtrzymania życia - opisuje Sherwood Lollar.
Naukowcy, aby zbadać czy istnieją inne starożytne kieszenie wodne, zbadali kopalnie miedzi i cynku w pobliżu Timmins w Ontario w Kanadzie. - Ponieważ ceny miedzi, cynku i złota poszły w górę, kopalnie schodzą głębiej, co jest pomocne w poszukiwaniu długo izolowanych zbiorników wodnych ukrytych pod ziemią - tłumaczy Sherwood Lollar.
Zaskakujące odkrycia
- Czasami zjeżdżamy w dół w klatce szybowej (pod ziemią nie nazywa się to windą) i dostajemy się na dokładnie ten poziom, który chcemy - powiedziała Sherwood Lollar dla OurAmazingPlanet. - Innym razem korzystamy z pochylni, które mają kręte drogi, więc moglibyśmy cały czas jechać w dół - dodała geolog.
Naukowcy przebadali wodę z głębokości 2,4 km. Skupili się na gazach szlachetnych, m.in. na helu, argonie, neonie i ksenonie. Wcześniejsze badania zawierały analizę pęcherzyków powietrza, uwięzionych w starych skałach. Okazuje się, że te rzadkie gazy mogą pojawiać się w różnych proporcjach, powiązanych z erami w historii Ziemi. Poprzez analizę zawartości gazów szlachetnych w tej wodzie, naukowcy mogą wywnioskować, jaki jest jej wiek.
Badacze odkryli płyny uwięzione w skałach między 1,5-2,6 mld lat temu. - To było absolutnie oszałamiające - mówi geolog Barbara Sherwood Lollar. - To nie było nawet dziesiątki milionów lat temu, tak jak mogliśmy przypuszczać, ani setki milionów. One liczyły miliardy lat - ekscytuje się badaczka.
Miejsce powstało w wyniku aktywności geologicznej podobnej do tej zaobserwowanej w kominach hydrotermalnych. - Chodziliśmy po czymś, co 2,7 milionów temu było dnem oceanicznym - mówiła Sherwood Lollar. - Można jeszcze zobaczyć niektóre z tych samych struktur lawy, które można zobaczyć na dnie - dodaje.
Oznaki życia
Starożytna woda wylewała się z otworów wywierconych przez zespół badaczy w kopalni z prędkością 2 litrów na minutę. Budzi to pytanie jak duża była rezerwa wody. - Jest to niezwykle ważne pytanie i aspekt, który chcemy zbadać w naszych przyszłych pracach - mówi geolog. - Chcemy także sprawdzić, czy istnieją podobne zbiorniki, liczące tyle lat, w innych miejscach na świece - dodaje.
W odnalezionej wodzie odnaleziono też ślady życia. Na tej podstawie badacze mogą wnioskować, że przez długi czas były w niej mikrobiologiczne formy.
Jak mówiła Sherwood Lollar, znalezienie życia w tak bogatej w energię wodzie jest szczególnie ekscytujące w kontekście życia na Marsie, gdzie może znajdować się woda w podobnym wieku i na podobnej głębokości pod powierzchnią. Istnieje więc możliwość, że może ona zapewniać warunki do życia mikrobiologicznych form.
Zobacz, co o osiedleniu się człowieka na Marsie uważa ekspert
Autor: AP, agr/aw / Źródło: livescience.com, iflscience, BBC