Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 21°C 13°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Nadciśnienie tętnicze ma co trzeci Polak. Nieleczone zabija

  08-11-2015 12:13 "Cegiełka zdrowia"

  Nadciśnienie tętnicze może skrócić życie

  TVN Meteo Active

  Nadciśnienie tętnicze to problem XXI wieku. Zapadają na nie coraz młodsze osoby. Jak z nim walczyć, podpowiada Agnieszka Cegielska wraz z ekspertami w programie "Cegiełka zdrowia".

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Nadciśnienie tętnicze to trwałe podwyższenie ciśnienia krwi w tętnicach krążenia systemowego, które powoduje uszkodzenie tkanek i narządów.

  Występuje, gdy wartość graniczna pomiarów wykonanych przekracza 140/90 mmHg.

  Może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, powstania tętniaka, niewydolności nerek, ślepoty  i zaburzeń pamięci. Nieleczone skraca życie.

  Przyczyny nadciśnienia mogą być genetyczne i środowiskowe, czyli wynikające z niezdrowego stylu życia: palenia papierosów, nadmiernego spożywania soli i produktów przetworzonych, braku aktywności, nadmiernego stresu i otyłości.

  - Nadciśnienie tętnicze występuje u co trzeciego dorosłego Polaka. Jest to też jedna z głównych przyczyn zgonu w populacji światowej - alarmuje dr n. med. Piotr Gryglas.

  Jak leczyć?

  Po rozpoznaniu choroby lekarz zaleca przede wszystkim zmianę stylu życia. Należy zredukować masę ciała, zacząć się ruszać i zdrowo odżywiać. Gdy to nie pomoże, albo kiedy stan pacjenta jest poważny, lekarz przepisuje leki obniżające ciśnienie tętnicze.

  Co jeść?

  Należy jeść jedną porcję mięsa dziennie: gotowanego lub pieczonego. Wprowadzić do diety sporo warzyw, kiszonki, ryby oraz zdrowe węglowodany: kasze i pełnoziarniste pieczywo.

  - Unikajmy produktów z glutaminianem sodu praz paczkowanej i przetworzonej żywności - podpowiada Iwona Wierzbicka, dietetyk kliniczny.

  Jak ćwiczyć?

  Najlepiej spokojnie. Idealne będą spacery, nordic walking, basen i joga. Karolina Murdzia, instruktorka jogi, poleca pozycje relaksacyjne.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...