Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 9°C 1°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • Po 10 latach "serce" Drogi Mlecznej zlokalizowane. Tworzą je białe karły

  07-11-2015 20:27 Znajdują się 26 tysięcy lat świetlnych od Ziemi

  Najstarsza część Drogi Mlecznej

  NASA

  Naukowcy zlokalizowali centrum Drogi Mlecznej. Budują je obumierające gwiazdy, oddalone o 26 tys. lat świetlnych od Ziemi. Specjaliści cieszą się, że po 10 latach badań będą w stanie dowiedzieć się więcej na temat powstania naszej galaktyki.

  Droga Mleczna zaczęła formować się miliardy lat temu. Gwiazdy w centrum naszej galaktyki, podobne do naszego Słońca, były jednymi z pierwszych obiektów budujących Drogę Mleczną. To one dały podwaliny dalszemu rozwojowi, są najstarszymi obiektami i stanowią źródło informacji o naszej galaktyce. Z tego powodu naukowcy starają się dowiedzieć na ich temat jak najwięcej.

  Większość z tych odległych gwiazd jest już w końcowym etapie życia. Ustają wtedy reakcje jądrowe w jej wnętrzu. Obumierające gwiazdy nazywa się białymi karłami. Zdjęcie, wykonane przez teleskop Hubble'a, ukazuje relikty naszej galaktyki, których wiek szacuje się na 12 miliardów lat. Obszar ten znajduje się 26 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

  "Serce" galaktyki

  Odnalezienie "serca" Drogi Mlecznej okazało się trudnym zadaniem. Jest nim centrum galaktyki pełne jasnych gwiazd. Dzięki zlokalizowaniu tego miejsca naukowcom łatwiej będzie zrozumieć powstanie Drogi Mlecznej.

  - Najważniejszą rzeczą było zlokalizowanie charakterystycznego wybrzuszenia naszej galaktyki. Teraz, gdy już mamy centrum Drogi Mlecznej w garści, możemy skupić się na szczegółowych analizach, które przysłużą się do uzyskania więcej informacji na temat powstania całej Drogi Mlecznej - powiedziała  Annalisa Calamida, autorka badań.

  10 lat badań

  Autorka przyznaje, że szukanie białych karłów pośród mnóstwa gwiazd w wybrzuszeniu było nie lada wyzwaniem. Porównuje je do szukania blasku latarki na Księżycu. Ponadto badania trwały od 10 lat, ponieważ ważne było, aby prześledzić ruch obiektów i wybrać te, które poruszają się w innym tempie niż obiekty, które znajdują się na dysku, a nie w wybrzuszeniu naszej galaktyki.

 • źle
  serce galaktyki tworzy czarna dziura saggitarius a galaktyka powstała z gwiazdy drugiej generacji, nasze słonce należy do trzeciej generacji gwiazd,
  ~jim /2015-11-09 13:13
 • czarne dziury to fikcja
  czarnych dziur nie ma
  czarnej materii i czarnej energii nie ma
  big bang nie było
  gwiazdy nie są zasilane reakcjami termojadrowymi z ich wnętrza
  ~redolo /2015-11-08 19:21
 • Czarna dziura
  A ja żem czytał, że w centrum Drogi Mlecznej znajduje się źródło silnego promieniowania elektromagnetycznego (radiowego), które nazwano "Sagittarius A*" i uznano za prawdopodobną czarną dziurę, której dysk akrecyjny wytwarza właśnie to promieniowanie.
  ~Paul /2015-11-08 19:15
 • Czemu im nie wierzę?
  To dlaczego tak długo karmili nas kłamstwami, że w centrum naszej galaktyki znajduje się czarna dziura?
  ~Olaf /2015-11-08 07:31
 • Naprawdę
  wydaje mi się rzeczą coraz mniej wiarygodną, żeby w tej masie istniejących planet nie było jednego kamienia porośniętego chociażby nieśmiało kiełkującym mchem. Sądząc po eksplozji form życia na naszej Ziemi, mocno wątpliwe jest żeby reszta była aż tak bardzo upośledzona.
  ~Tom /2015-11-07 23:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...