Informacje
 • Jak bezpiecznie pływać w morzu

  19-07-2015 11:33 Ratownik podpowiada, jak uniknąć zniesienia przez prąd

  W morzu pływajmy z głową

  Fot: torange.us, Film: TVN Meteo Active

  W morzu pływa się zupełnie inaczej niż w basenie. Jak robić to bezpiecznie, opowiada w "Studio Active" ratownik WOPR Rafał Michalski.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW


  Pływanie w morzu jest przyjemne, ale bardzo niebezpieczne. Korzystajmy tylko ze strzeżonych kąpielisk, bo szansa na wypadek jest o wiele większa niż podczas pływania na jeziorze czy w basenie.

  - Woda w morzu cały czas się zmienia. Wychodząc, zastajemy zupełnie inne warunki, niż do niego wchodząc np. ze względu na gwałtowną zmianę pogody, która spiętrzy fale czy pojawienie się odpływu - mówi ratownik WOPR.

  Nie panikujmy

  Najczęstsza niebezpieczna sytuacja to ta, kiedy morze porywa nas w głąb. Jak wówczas się zachować?

  - Nie można wpadać w panikę, trzeba zachować spokój - podkreśla Michalski. Najpierw spróbujemy złapać grunt pod nogami. Jeśli nam się to uda, mocno stańmy na nogach i dojdźmy do brzegu.  - Jeśli będzie to niemożliwe spróbujemy uciec na boki, żeby wyrwać się z tego prądu (jest on miejscowy), a w sytuacji gdy jest to niemożliwe spokojnie dajmy wciągnąć się kawałek w morze, odpłyńmy w bok i spokojnie wróćmy do brzegu - tłumaczy ratownik.

  Jeśli chcemy poczuć się bezpiecznie, to śmiało podejdźmy do ratownika i powiedzmy, że wypływamy w morze. W miarę możliwości będzie nas obserwować i w razie konieczności zainterweniuje.

 • Bezpieczne pływanie w morzu-Bojka 3xTak
  Zgadzam się z Maćkiem w 100%.
  ~Krystian /2015-07-19 20:34
 • Bezpieczne pływanie w morzu
  Aby bezpiecznie pływać weźmy bojkę taka jak na filmie „słoneczny patrol” mieli ratownicy, zaczepiamy na sobie, a boja płynie za nami kilka metrów nie przeszkadzając w pływaniu w każdej chwili może nam pomóc w czasie tonięcia lub osłabienia do czasu podpłynięcia ratownika WOPR. Pływanie z asekuracją to nie obciach tylko BEZPIECZEŃSTWO ! Obciach to się UTOPIĆ !!! Pytanie dlaczego na plażach nie ma takich bojek na wypożyczenie za symboliczną opłatę np. 1zł lub 2 zł do BEZPIECZNEGO pływania w morzu. Propagowanie takich bojek przez WOPR i MSWiA powinno być rozpowszechnione jak zapinanie pasów w samochodach !
  ~Maciek /2015-07-19 12:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...