Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Słowacja pod wodą. Ulice przypominają rwące potoki

  27-05-2015 20:00 Poziom wód drastycznie wzrósł

  W ostatnich dniach naszych południowych sąsiadów pogoda nie rozpieszcza. Na Słowacji ulewne deszcze zalały domy i drogi. Nawałnice przyniosły również silny wiatr, który łamał drzewa. W wielu miejscach obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.

  Jak informują lokalne media, pogoda dała się we znaki mieszkańcom trzech wsi na południu Słowacji. W ciągu zaledwie kilku minut woda zalała Modrany, Mudroňovo i Svaty Peter. Ulice przypominają rzeki. Wiele domów zostało zniszczonych lub uszkodzonych.

  Lokalny strumyk, w którym poziom wody miał zwykle kilka centymetrów, wznosił się chwilami na ponad metr. Woda powodziowa rozlewa się również po okolicznych polach.

  Trudna sytuacja panuje również w rejonie preszowskim na północnym wschodzie Słowacji. Tam nawałnica przyniosła ulewne deszcze i silny wiatr. Na ulice runęły drzewa i konary. Straż przyjmowała zgłoszenia związane z ich usuwaniem oraz wypompowywaniem wody z zalanych piwnic.

  Obowiązuje alert drugiego stopnia

  Słowacki Instytut Hydrometeorologiczny SHMU (Slovensky Hydrometeorologicky Ustav) wydał ostrzeżenie drugiego stopnia, które obowiązuje w takich miejscach, jak m.in. Namestovo, Orawy, Dolny Kubin, Ruzomberok, Poprad, Kieżmark, Lewocza, Stara Lubovnia, Bardejov, Sabinova, Świdnik, Stropkov i Medzilaborce. Jak podkreślają lokalni synoptycy, może tam spaść od 40 do 70 l/mkw. deszczu. Sytuacja powinna uspokoić się w czwartek.

  Trwa usuwanie szkód

  Straż pożarna ma pełne ręce roboty. Mundurowi odpompowują wodę z zalanych mieszkań, domów i piwnic. Jak podkreślają jej członkowie, usuwanie szkód potrwa najprawdopodobniej do nocy.

 • k
  wysłac tam pomoc ratunkową cała jaka mamy . UE zapłaci za benzyne.
  Polakone /2015-05-27 20:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...