Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 18°C 11°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Zaćmienie Słońca i nadejście wiosny. Marzec astronomicznie atrakcyjny

  27-02-2015 14:40 W Polsce będzie można zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca

  Zaćmienie Słońca obserwowane w Gabonie

  Fot. Kontakt Meteo/Chris57 / Film: NASA

  Zaćmienie Słońca, pierwszy dzień wiosny i zmiana czasu. Marzec obfituje w astronomiczne atrakcje. Sprawdźcie, czego będzie można spodziewać się w nadchodzącym miesiącu.

  Wielkimi krokami zbliża się marzec. Co za tym idzie, dni będą robić się coraz dłuższe. Według kalendarza astronomicznego pierwszego marca w Warszawie słońce wzejdzie o 6.23, natomiast zajdzie o 17.15, ale już 31 marca wschód słońca w stolicy nastąpi o 6.14, a zachód o 19.08 (dzień będzie mieć prawie 13 godzin).

  Astronomiczną zimę pożegnamy już 20 marca. Tego dnia dokładnie o 23.45 naszego czasu Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej i wstąpi w znak Barana. Nastanie upragniona wiosna. 20 marca będzie obfitował w astronomiczne atrakcje. Przed południem wystąpi całkowite zaćmienie Słońca. W Polsce będzie jednak widoczne jako częściowe. Jak czytamy na stronie serwisu edukacyjnego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, zaćmienie rozpocznie się o godz. 9.44, z kolei faza maksymalna wystąpi o 10.53 (do 70 proc. zakrytej tarczy słonecznej), a koniec o 12.04.

  Gdzie zaświecą planety?

  A co z obserwacją planet? Merkurego będziemy mogli zaobserwować o świcie do połowy marca, nad południowo-wschodnim horyzontem. Wenus przez cały miesiąc będzie się "wspinać" po niebie nad zachodnim horyzontem. Czerwona Planeta zaświeci nad zachodnim niebem. Jej obserwacje nie będą łatwe, bo Mars najpierw zagości w gwiazdozbiorze Wieloryba, później w konstelacji Ryb, by pod koniec miesiąca przejść w gwiazdozbiór Byka. Wędrówka sprawi, że blask planety utonie w świetle wieczora. Z kolei Jowisza możemy obserwować teraz w gwiazdozbiorze Raka. Serwis edukacyjny PTA informuje również, że w drugiej połowie nocy widoczny będzie Saturn. 

  Jakich jeszcze astronomicznych atrakcji możemy spodziewać się w marcu? W ostatni weekend miesiąca (28/29) będziemy musieli przestawić wskazówki zegara o godzinę do przodu. Fakt, że czeka nas krótszy o godzinę sen, ale co za tym idzie popołudnia będą dłuższe z większa ilością światła słonecznego.

 • Atrakcja astronomiczna
  Od kiedy to atrakcją astronomiczną nazywamy zmianę czasu ?? Już raczej należałoby nazwać ją - upierdliwym obowiązkiem !!
  ~d0_0b /2015-02-28 09:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....