Informacje
 • Optymizm naukowców. "Widzimy oznaki niewielkiego wzrostu ozonu"

  11-09-2014 15:04 Wcześniejsze wyniki nie były tak optymistyczne

  Warstwa ozonowa może się zmniejszyć, jeśli zredukujemy użycie szkodliwych substancji

  Fot: Shutterstock, Film: NASA

  Warstwa ozonowa, która chroni ludzi m.in. przed rakotwórczymi promieniami ultrafioletowymi, ma szansę przetrwać, a nawet się wzmocnić. Według ekspertów zachętą do jej ochrony powinien być fakt, że międzynarodowa współpraca ograniczająca emisję gazów cieplarnianych właśnie odnosi pierwsze sukcesy. Naukowcy odnotowali niewielki wzrost ozonu.

  Jak informują eksperci z Programu Ochrony Środowiska ONZ i Światowej Organizacji Meteorologicznej podpisanie Protokołu w Montrealu w 1987 roku dzisiaj "wydaje plony".

  - Po raz pierwszy możemy powiedzieć, że widzimy oznaki niewielkiego wzrostu ozonu. Oznacza to, że jej warstwa powoli się odbudowuje - powiedział naukowiec z WMO Geir Braathen.

   

  Jak podkreślają eksperci, wcześniejsze badania nie były tak optymistyczne, dlatego najnowsze informacje są wielką niespodzianką.

  Wieloletnia inwestycja

  Protokół podpisany w 1976 roku w Montrealu ma na celu redukcję zużycia i produkcji substancji, które niszczą warstwę ozonową: freony, czterochlorek węgla. Stosowane były m.in. w lodówkach i aerozolach. To ich ograniczenie, spowodowało że warstwa ozonu przestaje się zmniejszać.

  - Uważamy, że do około 2025 roku będziemy mogli powiedzieć, że dziura ozonowa jest coraz mniejsza - powiedział Braathen.

  Według ekspertów postęp można przyspieszyć nawet o 11 lat, jeśli ograniczy się do minimum wykorzystywanie substancji szkodliwych. Pozwoli to również ochronić środowisko. Jednak wzrost innych gazów, może osłabiać wynik.

  Zmienia się jej wielkość

  Największa dziura ozonowa ma obecnie około 20 mln km kwadratowych. W 2006 roku - 30 mln km kwadratowych. Wielkość otworu zmienia się z roku na rok, częściowo ze względu na temperaturę w górnej warstwie atmosfery.

  - Międzynarodowe działania na rzecz ochrony warstwy ozonowej okazały się dużym sukcesem. To powinno zachęcić nas do kolejnych działań na rzecz środowiska, by zmierzyć się z jeszcze większym wyzwaniem jakim jest przeciwdziałanie zmianie klimatu - poinformował sekretarz generalny WMO
  Michel Jarraud.


 • czy ktoś wie?
  ciekawe, nagromadzenie czerwonego dookoła Antarktydy jest nie skorelowane a nawet zbiega się z nagromadzeniem fioletowego i niebieskiego w centrum:
  1980, 1981, 1984, 1986, 1991, 2001-2003, 2005, 2007, 2011-2012
  natomiast najlepsza zbieżność w 1988 - boom ozonowy a później nicość co mają potwierdzić?
  ~sekwojarz /2014-09-13 04:24
 • Gazy ciep[larniane?
  Co za bzdura, warstwę ozonową niszczyły freony z chłodziarek, które jako gazy cieplarniane praktycznie się nie liczą.
  Oczywiścia kolejny komentarz mający straszyć przed "globalnym ociepleniem powodowanym prze człowieka" (czyli Wielkim kłamstwem). Rzecz jasna dobrze, że wyeliminowano freony, bo faktycznie niszczyły warstwę ozonową, ale z efektem cieplarnianym ma to tyle wspólnego, co nagietka z nagością.
  ~frustrat /2014-09-12 12:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...