Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 16°C 19°C 5°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Erupcja wulkanu Kilauea trwa już 31 lat. Lawa zbliża się do miasta Puna

  09-09-2014 14:36 Mieszkańcy Hawajów żyją w ciągłym napięciu

  Erupcja hawajskiego wulkanu Kilauea

  USGS

  Wulkan Kilauea na hawajskiej Wielkiej Wyspie wypuszcza ogromne ilości lawy. Lokalne władze przekazały, że nie ma póki co potrzeby ewakuacji, ale mieszkańcy powinni być gotowi do natychmiastowego opuszczenia domów. Potok lawy znajdował się w poniedziałek ok. 1,6 km od zabudowań.

  Od 10 lipca lawa przepłynęła około 13 km od centrum wulkanu, docierając do krawędzi  rezerwatu leśnego w mieście Puna. Potok magmy pod ziemią być może również dotrze do oddalonej o około 70 km, słabo zaludnionej miejscowości Kaohe w ciągu sześciu dni. 27 sierpnia zostały odkryte nowe szczeliny w niedalekiej odległości do tego miasta, którymi lawa wypływa na powierzchnię.

  Ewakuacja

  Hawajska Agencja Obrony Cywilnej podała, że do soboty lawa pokonała około 200 metrów - między piątkiem a sobotą prawie 50 metrów, a od czwartku do piątku 150 m. Na początku tygodnia gorący potok przepływał prawie 300 metrów dziennie. Władze przekazały, że nie ma potrzeby ewakuacji mieszkańców, ponieważ lawa nie stanowi póki co zagrożenia. Najwcześniej potok dotrze do zabudowań za około tydzień. Rodziny powinny być gotowe do natychmiastowej ewakuacji.

  Grozi im odcięcie od świata

  W piątek Gubernator Hawajów Neil Abercrombie ostrzegł, że lawa może przepłynąć nad główną drogą, która jest jedynym dojazdem do miasta Puna na Wielkiej Wyspie. Służby będą wyznaczać objazdy po nieuczęszczanych i zamkniętych drogach na wypadek takiego rozwoju zdarzeń.

  Nieprzerwana erupcja od 1983 roku

  Erupcja wulkanu Kilauea trwa od 1983 r., ale szczeliny, którymi wydobywa się lawa, powstały stosunkowo niedawno. Gorący potok zwykle nie zagraża ludności, ale w przeszłości zdarzało się, że dostawał się do domów.

  Naukowcy monitorują przepływ lawy od 27 czerwca. Tego dnia otworzyła się nowa szczelina, którą wydobywają się ciekłe produkty wulkanu. Gorący potok sunął zwykle na południe, ale nowa szczelina skierowała go na północny wschód. Ciężko jest przewidzieć trasę potoku ponieważ, ma na nią wpływ wiele czynników, np. topografia terenu, miejsca wypłynięcia magmy oraz to, jakie pęknięcia mija po drodze.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...