Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 13°C 9°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Jedna Ziemia nie wystarczy? "Żyjemy na ekologiczny kredyt"

  21-08-2013 22:55 Coraz szybciej zużywamy naturalne zasoby planety
  Jedna Ziemia nie wystarczy? "Żyjemy na ekologiczny kredyt"

  Już niedługo jedna Ziemia może nam nie wystarczyć - alarmują ekolodzy

  NASA

  Ludzie konsumują coraz większe ilości ziemskich zasobów naturalnych. "Zjadamy" naszą planetę w zastraszająco szybkim tempie - alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Według jej szacunków już w 2030 r. będziemy potrzebować więcej niż dwóch planet, aby ludzkość mogła przetrwać.

  "Od dziś żyjemy zatem na ekologiczny kredyt. Jeśli nie ograniczymy naszej konsumpcji oraz nie zmienimy naszych codziennych nawyków, Ziemia nie będzie w stanie nas utrzymać" - ogłosiła 20 sierpnia w informacji prasowej WWF.

  Coraz większy ekologiczny ślad

  Organizacja ta regularnie mierzy tzw. ślad ekologiczny ludzkości, który pozwala ocenić wpływ człowieka na środowisko naturalne. Ślad ten określa, ile lądu i wody ludzie potrzebują, by zaspokoić swoje potrzeby oraz ile potrzebuje natura, żeby zaabsorbować wyprodukowany przez nas dwutlenek węgla. Wielkość śladu ekologicznego zależy m.in. od wzrostu liczby ludności, poziomu konsumpcji na osobę i sposobu wykorzystania zasobów naturalnych.

  - Na nasz ślad ekologiczny składają się emisje dwutlenku węgla wynikające z działalności ludzi, wielkość pól przeznaczonych pod uprawy i hodowlę zwierząt, ilość drewna pozyskiwanego z lasów oraz poławianych ryb i owoców morza, a także budowa infrastruktury - tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska.

  Konsumpcja przewyższa zasoby

  Jego organizacja regularnie mierzy zapotrzebowanie ludzkości na zasoby naturalne Ziemi i co dwa lata publikuje "Living Planet Report". Z ubiegłorocznego raportu wynika, że konsumujemy o 50 proc. więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie nam zapewnić. Jeżeli ten trend zostanie utrzymany, to w 2030 r. będziemy potrzebować więcej niż dwóch planet, aby ludzkość mogła przetrwać. W tym roku zasoby Ziemi zużyliśmy właśnie 20 sierpnia.

  Jak zaznaczają ekolodzy, rosnąca konsumpcja nie idzie w parze z zasobnością środowiska naszej planety. Zmiany klimatyczne, zmniejszanie się powierzchni lasów, degradacja gleby, kurczenie się zasobów wody pitnej i wymieranie gatunków to tylko wybrane efekty rosnącego śladu ekologicznego. W 1961 r. (kiedy powstała WWF), ludzkość wykorzystywała jedynie dwie trzecie zasobów naturalnych Ziemi. Nasz ślad ekologiczny był znacznie niższy, a konsumpcja bardziej zrównoważona.

  Zużywamy więcej, niż potrzebujemy

  - Przeciętny mieszkaniec naszej planety potrzebuje 2,7 ha powierzchni Ziemi, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na zasoby naturalne - tłumaczy Średziński. - Polacy potrzebują aż 4 ha! Tymczasem, jeśli zużywalibyśmy tylko tyle surowców, żeby Ziemia była w stanie zdrowo funkcjonować, powinniśmy zwiększyć efektywność wykorzystywania zasobów naturalnych tak, aby korzystać z powierzchni odpowiadającej 1,8 ha - podkreśla.

  Jak zmniejszyć nasz ślad ekologiczny i dbać o Ziemię na co dzień? WWF radzi, by korzystać z umiarem z energii elektrycznej, zamieniać samochód na rower lub komunikację miejską, gdy tylko to możliwe, jeść żywność, która powstała w sposób przyjazny dla środowiska i wybierać produkty z ekologicznym certyfikatem.

  Kupując ryby i produkty rybne, sprawdzajmy, czy posiadają certyfikat MSC gwarantujący, że pochodzą ze zrównoważonych łowisk lub wybierajmy te gatunki, które otrzymały zielone światło w poradniku WWF Polska "Jaka ryba na obiad?". W przypadku produktów wykonanych z papieru lub drewna zwróćmy uwagę, czy zostały oznakowane certyfikatem FSC.

 • samo puku planet
  proces automatycznego regulowania się włącza i po dinozaurach i innych czystkach etnicznych ziemia swoje włącza wykrztuśne konwulsje, a nasza świadomość to jak bajka o kopciuszku najwyżej w raju będzie piknie a teraz możemy sięgnąć hadesu tylko niewielu poleci na inną planetę czy ją tam zaludni to jak na filmach sobie zaplanowaliśmy bo po juliuszu verne idziemy jak po sznurku
  ~mucha /2013-08-23 01:08
 • Nie dojdzie do tego
  Będzie wojna, albo jakies wielkie choróbsko, lub też inny kataklizm. Naturalna kolej rzeczy. Wyobrazcie sobie rozmiar dzisiejszej ludzkiej poulacji i konsumpcji, gdyby nie miała miejsca Druga Wojna Światowa.
  ~Bartosz /2013-08-22 23:55
 • Niech Chińczyki przestaną zalewać świat tandetą...
  ... która rozlatuje się w łapach. Tam wytwarza się najwięcej niepotrzebnego badziewia.
  ~Eryjik /2013-08-22 23:38
 • bardzo dobrze
  tak zyjemy i dobrze ziemia jest dla nas korzystajmy z zycia
  ~damiano /2013-08-22 23:15
 • Jesteśmy pasożytami
  Nasz gatunek powinien trafić do likwidacji
  ~zdzicho /2013-08-22 22:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...