Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -2°C 3°C -3°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
zwiń
Informacje
 • Voyager 1 na krawędzi Układu Słonecznego. Tak daleko człowiek dotąd nie sięgnął

  16-06-2012 08:55 Czy sonda dotrze jeszcze dalej?

  Grafika przedstawiająca Voyager 1 w kosmosie

  NASA

  Sonda kosmiczna Voyager 1 NASA osiągnęła granicę Układu Słonecznego, dzięki czemu stała się pierwszym wytworem ludzkich rąk, który zawędrował tak daleko w przestrzeń kosmiczną. Nie wiadomo jednak, kiedy opuści nas układ.

  Badacze z należącego do NASA Jet Propulsion Laboratory w kalifornijskiej Pasadenie informują, że  sonda wysyła na Ziemię dane, z których jasno wynika, że natyka się ona na duże ilości naładowanych cząsteczek, które pochodzą spoza Układu Słonecznego.

  - Wzrost ilości tych cząsteczek obserwowaliśmy od stycznia 2009 roku do stycznia 2012 roku. Łącznie wyniósł on 25 procent - mówi Ed Stone z NASA. - Natomiast od 7 maja ich ilość rosła o 5 proc. tygodniowo i 9 proc. miesięcznie - tłumaczy.

  Dokładna pozycja krawędzi Układu Słonecznego nie jest znana, ale dla badaczy wyznacznikiem, że Voyager 1 ją przekroczył, będzie zmiana kierunku pola magnetycznego wokół sondy.

  Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi, dlatego NASA uważnie przygląda się danym sprawdzając, czy oczekiwana zmiana właśnie się dokonuje.

  18 mld km

  Voyager 1, która wraz z siostrzaną sondą Voyager 2 rozpoczęła swoją misję w 1977 roku jest aktualnie o 18 mld km od Słońca. Porusza się z prędkością 17 km/s, a dane na Ziemię przesyła co 16 godzin i 38 minut.

  Obie sondy podczas swojej długiej podróży zdążyły odwiedzić planety-olbrzymy Układu Słonecznego (Jowisz, Saturn, Uran i Neptun) oraz ich 48 księżyców. Na ich pokładzie znajdują się nagrane pozdrowienia dla istot pozaziemskich, na które mogłyby się natknąć.

 • Do Mati2550m
  Już nie pisze, bo wprowadzono korektę, ale wcześniej był błąd. W przeciwieństwie do Pana (a raczej do "Ciebie, drogie dziecko"), nikogo nie obrażałem, tylko wykazałem błąd, który należy poprawić.
  ~apropos /2012-06-18 14:29
 • DO APROPOS
  Gamoniu! Tu nic nie napisali o tym że Voyager leci szybciej od predkosci swiatla. Czytaj uważnie artykul zanim napiszesz krytyke. Jak sie nie znasz to nie udawaj ze cos wiesz
  ~Mati2550m /2012-06-18 00:32
 • Trzeba wiedzieć o czym się pisze !
  Czyżbyna weekend za karę pozostawiano w redakcji tych mniej rozgarniętych ?
  A może autor notatki wie coś czego nie wiedzą najtęższe umusły naszych czasów ?
  ~bolo /2012-06-17 14:54
 • Artykuły piszą poligloci, a nie choćby osoby które interesowały się fizyką w liceum
  Dlatego czytając jakieś liczby w artykułach zawsze trzeba na to patrzeć przez palce.
  ~Mirek /2012-06-16 19:28
 • 18 mld lat świetlnych?
  To ciekawe, bo wszechświat ma około 14 mld lat... Więc po prostu nie widać tego co jest dalej niż 14 mld lat świetlnych. Oczywiście w nagłówku powinno pisać 18 mld kilometrów. Voyager jest szybki, ale na pewno nie szybszy niż światło - do tego jeszcze sporo mu brakuje :)
  ~apropos /2012-06-16 18:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...