Informacje
 • Woda w Odrze i Wiśle opada, ale powoli

  24-07-2011 18:25 Aktualna sytuacja hydrologiczna
  Woda w Odrze i Wiśle opada, ale powoli

  Główne koryto Kwisy

  Kontakt Meteo/dlb

  W niedzielę wydano ostrzeżenia hydrologiczne dla pięciu województw Polski zachodniej i południowo-zachodniej. Tylko lokalnie rzeki pozostaną powyżej stanów alarmowych, większość utrzyma się w strefie stanów wysokich.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał najnowsze ostrzeżenia hydrologiczne dla naszego kraju. Trzeci stopień zagrożenia obowiązuje teraz w województweach: wielkopolskim, lubelskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim.

  Odra wysoka

  Stany wody w dorzeczu górnej i środkowej Odry utrzymuje się w strefie stanów wysokich z tendencją opadania, ale lokalnie powyżej stanów alarmowych. W niedzielę fala wezbraniowa przemieszczać się będzie Odrą od Opola do Trestna przy stanach około i powyżej alarmowych, podaje IMGW.

  Wisła opada

  W najbliższych dniach w biegu górnej Wisły, powyżej ujścia Sanu, spodziewane są spadki poziomu wody w strefie stanów wysokich i średnich. Fala wezbraniowa na Wiśle będzie się przemieszczać jej środkowym biegiem, powodując miejscami przekroczenia stanów ostrzegawczych. W dorzeczu środkowej i dolnej Wisły występować będą wahania stanu wody.

  W sobotę było niebezpiecznie

  Intensywne opady deszczu, które wystąpiły w południowej i południowo-zachodniej części kraju spowodowały okresowe wzrosty stanu wody, lokalnie gwałtowne, głównie w dopływach środkowej i górnej Odry oraz górnej Wisły. Najwyższy poziom wody odnotowały stacje pomiarowe w Żaganiu (stan alarmowy rz. Czarnej Wielkiej przekroczony o maks. 123 cm) oraz w Zgorzelcu (na Nysie Łużyckiej).

  Obowiązujące w sobotę ostrzeżenie hydrologiczne IMGW trzeciego stopnia dotyczyły przekroczenia stanów alarmowych w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Instytut wydał również dwie prognozy drugiego stopnia obejmujące przekroczenie stanów ostrzegawczych (na Wiśle poniżej ujścia Nidy) oraz stanu alarmowego na Tyśmienicy i Krznie.

  Jak idzie fala

  Kulminacyjna fala wezbraniowa na górnej i środkowej Odrze 23 lipca minęła Krapkowice i Opole, w niedzielę minie ujście Nysy Kłodzkiej, Brzeg i Oławę, a 25 lipca Tresno i Brzeg Dolny. Fala powoduje przekroczenie stanów ostrzegawczych, a lokalnie również alarmowych.

  Na Kontakt Meteo dostaliśmy wiele relacji fotograficznych od Reporterów24. Materiały prezentujemy poniżej:


 • maria
  kto wie kiedy w koncu bedzie pogoda
  ~ju2647 /2011-07-24 17:38
 • Medialna powódź
  A swoja drogą ile sraczki powodziowej było przed tragedią w Norwegii, a teraz co? Media i dziennikarza już nie solidaryzują się bezinteresownie z poszkodowanymi?
  ~obserwator2 /2011-07-24 16:33
 • Lubań
  W Lubaniu woda wdarła się już dawno na ogródki koło ul. Wyspowej. Poziom wody nieznacznie ale systematycznie idzie w górę. Dziwię się, że w momencie gdy komunikowano o nadchodzących opadach ze zbiorników Czocha i Złotników nie opuszczano wody. Kto za to odpowiada?!
  ~Bero /2011-07-23 00:30
 • nysa
  czy Nysie dużo brakuje do stanów z 2010?
  ~art /2011-07-22 15:58
 • pogoda
  znowu leje
  ~Jacek007 /2011-07-22 09:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...