Informacje
 • Zanieczyszczone powietrze może odbić się na zdrowiu... prawnuka

  22-07-2017 08:23 Astma pod lupą naukowców

  Astma alergiczna dokucza szczególne wiosną i latem ("Polska i świat")

  Flickr (CC BY 2.0)/ Andrew Gololda

  Według najnowszych badań, wystawienie ciężarnej kobiety na zanieczyszczenie powietrza może znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u jej dzieci, wnuków, a nawet prawnuków.

  Naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego (APS) przebadali trzy pokolenia myszy - potomstwo samic narażonych na cząsteczki zanieczyszczonego powietrza.

  Zespół badawczy porównał komórki pobrane z płuc poszczególnych pokoleń zwierząt i porównał je z komórkami zwierząt z grupy kontrolnej.

  Potomstwo samic narażonych na zanieczyszczenia w trakcie ciąży posiadało znacznie zwiększony interleukin, które odpowiadają za regulację układu immunologicznego.

  Interleukiny to grupa cytokin, czyli białek, które pobudzają komórki biorące udział w odpowiedzi odpornościowej organizmu (np. stymulują powstanie gorączki podczas stanu zapalnego organizmu).

   

  Przełom w badaniach

  Jak zauważono, wysoki poziom interleukin jest markerem diagnostycznym, który świadczy o wysokim ryzyku astmy. I chociaż poziom ten jest odpowiednio większy u pierwszej i drugiej generacji, ryzyko u następnych pokoleń również jest większe niż u zdrowego miotu.

  Dodatkowo wystawienie na zanieczyszczenia skutkowało pewnymi zmianami epigenetycznymi.

  W uproszczeniu oznacza to, że negatywne efekty oddziaływania zanieczyszczeń na matkę zostały przekazane potomstwu w ramach dziedziczności pozagenowej (dziedziczenie nie jest związane z mutacjami DNA).

  Naukowcy odkryli, że nietypowa metylacja DNA - reakcja biochemiczna odpowiedzialna za prawidłowości w kodzie genetycznym - prowadzi do transpokoleniowego wzrostu ryzyka zachorowalności na astmę u kilku następujących po sobie pokoleń.

  - Monitorowanie zmian w procesie metylacji DNA może przyczynić się do uznania astmy nie tylko za chorobę zapalną, ale też epigenetyczną (chorobą genetyczną nie związaną z mutacjami - red.) - tłumaczy Alexey Fedulov, jeden z badaczy.

  - To może całkowicie odmienić metody terapii - dodaje.

  Sprawdź, czym oddychasz

  Chcesz wiedzieć, jakim powietrzem oddychasz? Możesz to sprawdzić szybko i łatwo w serwisie smogowym TVN Meteo. Znajdziesz tam najświeższe dane pomiarowe z całej Polski w formie wygodnej mapy.

  Jeśli dokucza Ci alergia, warto na bieżąco sprawdzać stężenie i tendencje pylenia w Twoim regionie.

  Możesz to zrobić w serwisie alergicznym TVN Meteo - gdziekolwiek jesteś, gdziekolwiek potrzebujesz. Serwis jest dostępny także na urządzeniach mobilnych.