Kto dostał Nagrodę Nobla jako obywatel Imperium Rosyjskiego? Pytanie za 10 tysięcy złotych

Autor:
mw//az
Źródło:
Milionerzy TVN
Kto dostał Nagrodę Nobla jako obywatel Imperium Rosyjskiego? Pytanie z "Milionerów" za 10 tysięcy złotych
Kto dostał Nagrodę Nobla jako obywatel Imperium Rosyjskiego? Pytanie z "Milionerów" za 10 tysięcy złotych
Kto dostał Nagrodę Nobla jako obywatel Imperium Rosyjskiego? Pytanie z "Milionerów" za 10 tysięcy złotych

Który z wymienionych laureatów dostał Nagrodę Nobla jako obywatel Imperium Rosyjskiego: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz czy Lech Wałęsa? Na to pytanie z "Milionerów" za 10 tysięcy złotych odpowiadał Jan Bindas z Sanoka.

Pan Jan na co dzień studiuje medycynę w Lublinie. W czwartkowym odcinku programu "Milionerzy" to on najszybciej poradził sobie z pytaniem eliminacyjnym i mógł powalczyć o milion złotych. Od głównej nagrody dzieliło go 12 poprawnych odpowiedzi.

Do pytania za 10 tysięcy złotych podchodził z dwoma kołami ratunkowymi – pół na pół i telefonem do przyjaciela. Dotyczyło ono laureata prestiżowej nagrody.

Który z wymienionych dostał Nagrodę Nobla jako obywatel Imperium Rosyjskiego?

A: Henryk Sienkiewicz B: Władysław Reymont C: Czesław Miłosz D: Lech Wałęsa

Zawodnik na początku odrzucił odpowiedź D. Nie chcąc ryzykować, sięgnął po kolejne koło ratunkowe - telefon do przyjaciela. Dodzwonił się do pana Jarosława, swojego szwagra, który z wykształcenia jest historykiem. Ten wskazał na Henryka Sienkiewicza. Pan Jan zrobił tak samo. Wybrał odpowiedź A i była to dobra decyzja.

Imperium Rosyjskie

Imperium Rosyjskie, czy też Cesarstwo Rosyjskie, istniało do roku 1917, kiedy to upadło wskutek rewolucji bolszewickiej. Czesław Miłosz miał wówczas sześć lat, a Lech Wałęsa się jeszcze nie urodził. Jedynymi, którzy mogli dostać tę nagrodę, będąc obywatelem imperium, byli Henryk Sienkiewicz i Władysław Reymont. Ten drugi Nagrodę Nobla otrzymał w 1924 roku, gdy od sześciu lat istniała II Rzeczpospolita. Sienkiewicz został laureatem tej nagrody w 1905 roku. Otrzymał ją za całokształt twórczości.

Autor:mw//az

Źródło: Milionerzy TVN

Pozostałe wiadomości