Royal Navy, czyli Królewska Marynarka Wojenna została założona w XVI wieku przez Henryka VIII w Wielkiej Brytanii. Jest to najstarsza z sił zbrojnych Zjednoczonego Królestwa. Od końca XVII wieku do początku XX była też najpotężniejszą i zarazem największą flotą wojenną na świecie. Obecnie jest największą marynarką na Starym Kontynencie. Jej mottem jest łacińska sentencja "Si vis pacem, para bellum", czyli "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny".
Royal Navy. Dowództwo i struktura
Funkcję Lorda Admirała, czyli głównego dowódcy Royal Navy pełni panujący monarcha brytyjski. Jednak operacyjnie zarządzanie Marynarką Wojenną należy do zadań Admiralicji. Zawodowym szefem Służby Morskiej jest Pierwszy Lord Morski, który jest zwykle admirałem.
W skład Royal Navy wchodzi Flota Nawodna (Surface Fleet), Służba Podwodna (Submarine Service), Lotnictwo Morskie (Fleet Air Arm, FAA), Piechota Morska (Royal Marines) i Flota Pomocnicza (Royal Fleet Auxiliary, RFA). Royal Navy operuje z trzech baz w Wielkiej Brytanii: Portsmouth, Clyde i Devonport (największa operacyjna baza morska w Europie Zachodniej), ma także dwie morskie stacje lotnicze: RNAS Yeovilton i RNAS Culdrose, w których stacjonują samoloty morskie.
Zadania Royal Navy
Royal Navy opisuje na swojej oficjalnej stronie 6 głównych zadań. Są to: zapobieganie konfliktom – zarówno na poziomie globalnym, jak i regionalnym, zapewnienie bezpieczeństwa na morzu – w tym zagwarantowanie stabilności handlu międzynarodowego, wsparcie międzynarodowe – w ramach poprawy i utrzymania dobrych relacji z sojusznikami Wielkiej Brytanii, utrzymanie gotowości do walki – ochrona interesów Wielkiej Brytanii na całym świecie, ochrona gospodarki – zapewnienie bezpieczeństwa na ważnych szlakach handlowych, zapewnienie pomocy humanitarnej – aby zapewnić szybką i skuteczną reakcję na globalne katastrofy.