Juan Carlos I (pol. Jan Karol I) to król Hiszpanii z dynastii Burbonów w latach 1975-2014. Po abdykacji określany jako Rey Emérito ("Król emerytowany").
Juan Carlos - rodzina króla Hiszpanii
Juan Carlos, którego pełne nazwisko brzmi Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias, urodził się 5 stycznia 1938 roku w Rzymie jako pierwszy syn Juana de Borbón, hrabiego Barcelony i Marii de las Mercedes de Borbón, księżniczki Obojga Sycylii.
Juan Carlos był wnukiem króla Hiszpanii, Alfonsa XIII. Jego dziadek zmarł na wygnaniu w 1941 roku, wcześniej zrzekając się prawa do tronu na rzecz swojego syna Juana de Borbón (pełne nazwisko: Juan Carlos Teresa Silverio Alfonso de Borbón y Battenberg, potocznie nazywano go Don Juanem), ojca Juana Carlosa.
W 1948 roku na zaproszenie generała Franco Juan Carlos przyjechał do Hiszpanii, by pobierać tam edukację. W 1955 roku Juan Carlos wstąpił do Generalnej Akademii Wojskowej w Saragossie, a następnie uczył się w Morskiej Szkole Wojskowej w Marín w Pontevedra, Generalnej Akademii Lotniczej w San Javier w Murcji oraz studiował prawo i ekonomię na Uniwersytecie w Madrycie.
W 1962 Juan Carlos wziął ślub z grecką księżniczką Zofią, córką króla Grecji, Pawła I Glücksburga. Mają troje dzieci: córki Helenę (Elenę) i Krystynę (Cristinę) oraz syna FIlipa (Felipe, od 2014 roku jest król Hiszpanii jako Filip VI).
Król Hiszpanii Juan Carlos I
Juan Carlos wstąpił na hiszpański tron 22 listopada 1975 roku, po śmierci generała Franco. W 1977 roku jego ojciec, Don Juan, zrzekł się praw do tronu na rzecz syna, a Juan Carlos został uznany za prawowitego władcę.
Ważniejsze wydarzenia z okresu panowania króla Juana Carlosa I:
1978 r. - uchwalenie konstytucji odbierającej królowi możliwość sprawowania realnej władzy i wpływania na decyzje rządu.
1981 r. - zduszenie w ciągu jednej doby wojskowego zamachu stanu dzięki szybkiemu i zdecydowanemu działaniu króla Juana Carlosa.
1982 r. - rządy w Hiszpanii obejmuje Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza, a premierem zostaje z jej ramienia Felipe González, kończąc jakąkolwiek aktywną rolę Juana Carlosa w polityce.
2 czerwca 2014 r. - król Juan Carlos zapowiada abdykację na rzecz swojego syna, księcia Filipa, co prowadzi do szeregu demonstracji. Protestujący domagają się referendum w sprawie ustroju państwa.
18 czerwca 2014 r. - król Juan Carlos I podpisuje ustawę abdykacyjną i przestaje być panującym królem Hiszpanii, zachowując prawo do tytułu królewskiego oraz nietykalność, gwarantująca mu, że nie może odpowiadać prawnie za działania z czasu swojego panowania.
2019 r. - emerytowany król Juan Carlos I ogłasza, że wycofuje się całkowicie z pełnienia publicznych funkcji.