Benjamin Netanjahu


Benjamin Netanjahu to izraelski polityk, najdłużej w historii urzędujący premier Izraela oraz pierwszy premier urodzony w Izraelu po ogłoszeniu przez ten kraj niepodległości. Wieloletni przewodniczy prawicowo-nacjonalistycznej partii Likud.

Benjamin Netanjahu - młodość

Benjamin Netanjahu urodził się 21 października 1949 r. w Tel Awiwie. W 1963 roku przeprowadził się do Filadelfii, gdzie jego ojciec, historyk Benzion Netanjahu, pracował jako profesor. Benjamin Netanjahu powrócił do Izraela w 1967 r. i wstąpił do wojska. Służył w elitarnej jednostce Sił Obronnych Izraela "Sayeret Matkal". Walczył w wojnie Jom Kippur na Wzgórzach Golan, opuścił wojsko w randze kapitana w 1973 r.

W 1976 roku Netanjahu ponownie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał licencjat z architektury i tytuł magistra z administracji biznesu na Massachusetts Institute of Technology. Studiował też nauki polityczne na Uniwersytecie Harvarda, pracując jednocześnie jako doradca w firmie Boston Consulting Group. Ponownie powrócił do Izraela w 1976 r. po tragicznej śmierci swojego najstarszego brata, Jonathana Yoni, który zginął podczas próby uwolnienia zakładników z porwanego samolotu linii Air France w Ugandzie.

Prywatnie Benjamin Netanjahu był trzykrotnie żonaty, obecnie z Sarą Netanjahu, z którą ma dwóch synów. Polityk ma także córkę z wcześniejszego małżeństwa.

Benjamin Netanjahu - kariera polityczna

W latach 70. Benjamin Netanjahu zaangażował się w międzynarodową działalność na rzecz walki z terroryzmem i nawiązał pierwsze kontakty z polityką. Umożliwiło mu to podjęcie pracy w dyplomacji i pełnienie w latach 1982–1984 funkcji zastępcy ambasadora Izraela w Stanach Zjednoczonych, a w latach 1984–1988 ambasadora Izraela przy ONZ.

W 1988 roku Benjamin Netanjahu wstąpił do prawicowej, nacjonalistyczno-konserwatywnej partii Likud i został wybrany z jej listy do izraelskiego parlamentu. Zaangażowanie w politykę przyniosło mu w kolejnych latach m.in. stanowisko wiceministra spraw zagranicznych oraz funkcję przewodniczącego Likudu.

Premier Izraela

18 czerwca 1996 roku Benjamin Netanjahu został premierem Izraela jako najmłodszy dotąd polityk na tym stanowisku. Rozczarowanie z powodu impasu w rozmowach pokojowych z Palestyńczykami, a także seria skandali z udziałem Netanjahu doprowadziła do przegrania przez niego wyborów w 1999 roku i wycofania się na rok z polityki.

W 2000 roku Benjamin Netanjahu wraca do polityki i zostaje szefem MSZ Izraela w rządzie Ariela Szarona. W 2005 roku ponownie zostaje przewodniczącym Likudu, a w 2009 roku po raz drugi premierem Izraela, pozostając na czele kolejnych izraelskich rządów aż do 2021 roku. W tym czasie zaprzysiężony był także na urzędy ministra komunikacji, ministra spraw zagranicznych, ministra rozwoju regionalnego oraz ministra zdrowia. Netanjahu mierzy się w tym czasie m.in. z międzynarodową krytyką z powodu wieloletniego wspierania rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, nielegalnej w świetle prawa międzynarodowego.

W 2019 roku Benjaminowi Netanjahu postawiono zarzuty korupcyjne, oskarżono go m.in. o wpływanie na publikacje w gazetach i przyjmowanie kosztownych prezentów. Nasilające się protesty i spadek popularności premiera doprowadził do utraty przez Netanjahu najpierw wszystkich jego stanowisk ministerialnych, a w 2021 roku także funkcji premiera. W 2022 roku jego partia ponownie wygrywa jednak wybory, a Benjamin Netanjahu w grudniu po raz trzeci zostaje premierem Izraela.

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl