Zbliżenie na linii USA - Kuba? Kluczowa sprawa Grossa


USA oczekują od Kuby kolejnych działań, które umożliwią poprawę wzajemnych relacji. - Kluczową kwestią jest przypadek więzionego na Kubie obywatela USA Alana Grossa - powiedział w piątek w Hawanie Edward Alex Lee, szef amerykańskiej delegacji rządowej, która rozmawiała w stolicy Kuby na temat legalnej imigracji.

64-letni Gross przebywa od 2009 roku w kubańskim więzieniu. Rozdawanie przez niego na wyspie komputerów, telefonów komórkowych i innego sprzętu telekomunikacyjnego władze w Hawanie uznały za działalność wspierającą kubańską opozycję oraz za szpiegostwo. W marcu 2011 roku został za to skazany na 15 lat więzienia.

USA i Kuba nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od 1961 roku.

Przedstawiciele obu krajów spotkali się w czwartek w Hawanie, by dyskutować na temat istniejących umów dotyczących legalnej imigracji.

Zbliżenie

To drugie takie spotkanie od lipca roku 2013. Na mocy umów podpisanych w latach 1994 i 1995 oba rządy zobowiązały się do promowania bezpiecznej, legalnej i uporządkowanej migracji między Kubą a Stanami Zjednoczonymi i spotykają się co pół roku, by dokonać przeglądu tego, co się dzieje w tej sprawie.

W ostatnich miesiącach oba rządy prowadzą też rozmowy w sprawie wznowienia bezpośrednich usług pocztowych i koordynacji działań w przypadku katastrof na morzu, np. wycieków ropy naftowej, czy współpracy w walce z przemytem narkotyków.

Niedawno media rozpisywały się na temat uścisku dłoni, jaki podczas uroczystości żałobnych po śmierci Nelsona Mandeli w grudniu wymienili prezydent USA Barack Obama i prezydent Kuby Raul Castro. Zaczęto nawet mówić o możliwości amerykańsko-kubańskiego zbliżenia.

Autor: dln / Źródło: PAP