Zachód z radością żegna tarczę

 
Plany tarczy antyrakietowej odeszły do historiiMDAA

Rezygnację z tarczy pozytywnie ocenia szef NATO Anders Fogh Rasmussen, swoje zadowolenie wyrażają także Wielka Brytania i Niemcy. Kanclerz Angela Merkel mówi, że to "sygnał nadziei” na poprawę stosunków z Rosją.

Wszystkie partie w Niemczech zadowolone

Kanclerz Niemiec Angela Merkel pozytywnie oceniła decyzję o rezygnacji z planów rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Europie, podobnie zrobiły inne główne siły polityczne w Republice Federalnej. - Cieszę się, że po dzisiejszej decyzji mamy możliwość przedyskutowania jeszcze raz ze wszystkimi partnerami tematu obrony przeciwrakietowej w Europie - powiedział szef niemieckiej dyplomacji i kandydat SPD na kanclerza Frank-Walter Steinmeier. O poparciu dla decyzji Obamy zapewnia też przewodniczący niemieckiej liberalnej partii FDP Guido Westerwelle, który po wyborach parlamentarnych w Niemczech 27 września może zostać szefem dyplomacji tego kraju.

NATO: spodziewamy się ściślejszej współpracy

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że Sojusz spodziewa się teraz ściślejszej współpracy z USA w rozbudowie systemów antyrakietowych. - Mam wrażenie, że amerykańskie plany w sprawie obrony rakietowej zaangażują NATO w przyszłości w większym stopniu. Wysoko to oceniam. Myślę, że takie podejście jest zgodne z zasadami solidarności z Sojuszem i niepodzielnością bezpieczeństwa w Europie - podkreślił.

Rzecznik Sojuszu James Appathurai zapowiedział, że 22 i 23 października w Bratysławie ministrowie obrony z 28 krajów Sojuszu będą dyskutowali na temat dalszych działań związanych z obroną przeciwrakietową.

Media: Rosja najważniejsza

Media zagraniczne w swoich komentarzach podkreślają znaczenie Rosji w związku z decyzją USA. - Administracja prezydenta Baracka Obamy nie darzy Europy Środkowo-Wschodniej specjalnymi względami, jak to czynił prezydent George W. Bush, ale uważa, że wyjdzie to na dobre stosunkom transatlantyckim - pisze publicystka "New York Timesa" Judy Dempsey w artykule zamieszczonym na stronie internetowej dziennika. - Nadszedł czas, by Rosja pokazała, że prowadzi poważną politykę w kwestii światowego bezpieczeństwa - pisze w komentarzu redakcyjnym "Financial Times". Zaniechanie planów ws. tarczy poprawi atmosferę w stosunkach Waszyngtonu z Moskwą, ale zaniepokoi Polskę i Czechy - sądzi brytyjski dziennik "The Guardian”.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MDAA