Zabili najbardziej poszukiwanego terrorystę

Aktualizacja:

Wśród czterech osób zabitych podczas akcji antyterrorystycznej w środkowej Indonezji jest Nurdin Mohammad Top - najbardziej poszukiwany terrorysta w tej części Azji. Policja przeprowadziła szturm na kryjówkę terrorystów łączonych z samobójczymi w Dżakarcie, w których zginęło 9 osób, a ponad 50 zostało rannych.

Jeszcze w środę wieczorem policja otoczyła jedną z dzielnic miasta Solo, a wkrótce przeprowadziła atak. Słyszano strzały i odgłosy eksplozji. Widziano jadące na miejsce zdarzenia karetki pogotowia.

Zabici i schwytani

Choć wcześniej agencje mówiły o trzech zabitych, jednak ostateczny bilans to cztery ofiar. Wśród nich Top i jego bliski współpracownik - Bagus Budi Pranoto, znany pod pseudonimem Urwah. Spędził on wcześniej ponad trzy lata w więzieniu za udział w akcjach terrorystycznych. Kolejnym zabitym ma być współpracujący z terrorystami ekspert ds. ładunków wybuchowych znany jako Aji. Policja podała też, że schwytano trzech mężczyzn, którzy są przesłuchiwani.

Wśród rannych znajdują się ponoć policjanci ze specjalnej jednostki Detasemen Khusus 88, ale ta informacja nie została potwierdzona.

Krwawe zamachy

W zamachach na hotele Mariott i Ritz w Dżakarcie zginęło 17 lipca 9 osób, a 53 zostały ranne. Do tego czasu przez ponad cztery lata w Indonezji nie dochodziło do żadnych ataków bombowych.

O zamachy podejrzewa się islamskich radykałów z siatki Dżema Islamija, powiązanej z Al-Kaidą i dążącej do utworzenia państwa islamskiego w Azji Południowo-Wschodniej.

Top na topie poszukiwanych

Nurdin Mohammad Top - jeden z współzałożycieli regionalnej komórki Al-Kaidy - znajdował się na pierwszym miejscu poszukiwanych w regionie działaczy Dżimah Islamii. Miał odpowiadać za atak terrorystyczny na wyspie Bali w 2002 roku, w którym zginęło ponad 200 ludzi i serię innych aktów terroru, w tym ataku na luksusowe hotele w Dżakarcie.

Uważany był za głównego stratega organizacji, zajmował się też rekrutacją terrorystów oraz sprawami finansowymi. Od lat był bezskutecznie poszukiwany. W ostatnim czasie miarodajne źródła twierdziły, że Top skłócił się z kierownictwem Dżimah Islamii i założył własną organizację.

Źródło: PAP, Reuters