Rada UE zatwierdziła pomoc dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro w 2023 roku

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Węgry grożą zablokowaniem środków z UE dla Ukrainy. Maciej Sokołowski o ustaleniach po rozmowie ministrów finansów
Węgry grożą zablokowaniem środków z UE dla Ukrainy. Maciej Sokołowski o ustaleniach po rozmowie ministrów finansówTVN24
wideo 2/24
Węgry grożą zablokowaniem środków z UE dla Ukrainy. Maciej Sokołowski o ustaleniach po rozmowie ministrów finansów (relacja z 6 grudnia)TVN24

Rada Unii Europejskiej uzgodniła pakiet legislacyjny, który umożliwi Unii udzielanie Ukrainie pomocy finansowej przez cały 2023 rok. Wartość tej pomocy została ustalona wcześniej przez unijnych przywódców na 18 miliardów euro. - Ukraina może liczyć na regularną pomoc finansową ze strony Unii Europejskiej - zadeklarował czeski minister finansów Zbynek Stanjura.

Proponowany pakiet Rada Unii Europejskiej przyjęła w drodze procedury pisemnej. Przedłożony zostanie Parlamentowi Europejskiemu, gdzie powinien zostać przyjęty w nadchodzącym tygodniu.

- Ukraina może liczyć na Unię Europejską. Będziemy w dalszym ciągu udzielać Ukrainie wsparcia, również finansowego, tak długo, jak będzie to konieczne. Przyjęte dziś przepisy oznaczają, że przez cały 2023 rok Ukraina może liczyć na regularną pomoc finansową ze strony Unii Europejskiej - zadeklarował Zbynek Stanjura, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

18 miliardów euro pożyczki

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Rady, "pakiet przewiduje rozwiązanie strukturalne pozwalające wspierać Ukrainę finansowo w 2023 roku". Kwota, która ma zostać pożyczona Ukrainie w 2023 roku, wyniesie 18 miliardów euro, a pożyczki będą miały 10-letni okres karencji.

"Państwa członkowskie pokryją większość kosztów odsetek za pośrednictwem zewnętrznych dochodów przeznaczonych na określony cel. Gwarantowanie pożyczek będzie zapewniane przez budżet UE albo przez państwa członkowskie" - głosi oświadczenie.

Cel pakietu to udzielenie krótkoterminowej pomocy finansowej w celu sfinansowania najpilniejszych potrzeb Ukrainy, odbudowy infrastruktury krytycznej i wstępnego wsparcia na rzecz trwałej powojennej rekonstrukcji, aby wesprzeć Ukrainę na drodze do integracji europejskiej.

Rada Unii Europejskiej

Do zadań Rady Unii Europejskiej należy między innymi negocjacja i przyjęcie aktów ustawodawczych, zwykle wraz z Parlamentem Europejskim, w drodze zwykłej procedury ustawodawczej, nazywanej też współdecyzją. Procedurę tę stosuje się w dziedzinach, w których UE ma kompetencje wyłączne lub dzieli kompetencje z państwami członkowskimi. Rada stanowi wtedy na podstawie wniosków legislacyjnych przedłożonych przez Komisję Europejską.

Do pozostałych działań należy koordynacja polityki państw członkowskich, tworzenie wspólnej unijnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, zawieranie umów międzynarodowych oraz uchwalanie (wraz z Parlamentem Europejskim) unijnego budżetu.

Autorka/Autor:akw//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: