Ujawnione po raz pierwszy szczegółowe dane na temat wydatków władz USA na opiekę zdrowotną wynika, że część lekarzy zarabia dzięki niemu bajońskie sumy. Kilkuset lekarzy otrzymało w 2012 r. po kilka milionów dolarów. Rekordzistą jest okulista z Florydy, który zainkasował 21 mln dolarów.
Dane na temat płatności, jakie otrzymują lekarze z federalnego programu opieki zdrowotnej dla seniorów Medicare, czyli powstałego prawie 50 lat i finansowanego przez państwo programu opieki zdrowotnej dla osób starszych, jak dotąd nie były nigdy publikowane.
Sprzeciwiały się temu środowiska lekarzy, w tym bardzo wpływowe stowarzyszenie American Medical Association, wskazując na konieczność ochrony prywatności. Ale w ubiegłym roku sąd federalny nakazał ujawnienie tych informacji.
Bogaci rekordziści
W środę bogata baza danych została opublikowana po raz pierwszy i amerykańskie media prześcigają się w podawaniu co bardziej jaskrawych przypadków. Najwięcej środków otrzymał okulista z Florydy, któremu Mediacare, jedynie w 2012 r. zapłaciło za usługi 21 mln dolarów.
Aż 334 lekarzy i innych dostawców usług zdrowotnych otrzymało w 2012 r. w ramach płatności z Mediacare po ponad 3 mln dolarów. W sumie tysiąc najlepiej opłacanych lekarzy otrzymało łącznie 3,05 mld dolarów. Jak obliczył dziennik "New York Times", zaledwie 2 proc. z wszystkich 880 tys. lekarzy, którzy świadczą usługi zdrowotne w ramach Medicare, otrzymało w 2012 r. prawie jedną czwartą całej kwoty 77 mld dolarów, jaką wydano z tego federalnego programu na płatności dla dostawców opieki zdrowotnej.
Zwrot kosztów?
Najkosztowniejsze okazały się częste w przypadku osób starszych zabiegi leczenia zaburzeń wzroku. Oprócz okulistów drugą najhojniej opłacaną w ramach Medicare grupą okazali się radioonkolodzy. Dziennik "Wall Street Journal" zastrzega jednak, że niektóre z najwyższych płatności obejmują nie tylko honoraria dla lekarzy, ale także koszty leków. Np. 350 najlepiej opłacanych okulistów otrzymało w sumie miliard dolarów, z czego 20 proc. stanowił zwrot kosztów popularnego leku Lucentis, który lekarze wstrzykują pacjentom przy leczeniu różnych schorzeń oczu. Lekarze muszą sami kupować ten drogi medykament i wielu zarabia na tym niewielką prowizję. Jak przewiduje "NYT", upublicznione dane o Medicare będą niezwykłym źródłem informacji dla śledczych, dziennikarzy i innych badaczy zajmujących się przypadkami nadużyć w usługach medycznych, ale też pacjentów i firm ubezpieczeniowych w celu porównania kosztów usług świadczonych przez różnych lekarzy.
Większość komentatorów chwali decyzję o ujawnieniu danych jako ważnego kroku, by zrozumieć niezwykle wysokie ceny usług medycznych w USA, często wielokrotnie wyższe niż w krajach Unii Europejskiej. Według szacunków Banku Światowego USA wydają na opiekę medyczną 18 proc. PKB.
Autor: mk///tka / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu