Więźniowie z Guantanamo nie pojadą w Alpy?

 
W Guantanamo wciąż przebywa ok. 200 więźniów, w tym 7 UjgurówArchiwum TVN24

Chiny ostrzegły w piątek rząd Szwajcarii, by nie przyjmował dwóch ujgurskich więźniów z Guantanamo, nazywając ich podejrzanymi o terroryzm, którzy powinni stanąć przed chińskim wymiarem sprawiedliwości.

W ostrym komunikacie chińskie MSZ napisało, że dwóch Ujgurów stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Chin, a także dla Szwajcarii, jeśli zdecyduje się ona ich przyjąć.

Szwajcaria zgodziła się w grudniu przyjąć jednego uzbeckiego więźnia, który był przetrzymywany w bazie w Guantanamo przez ponad siedem lat. Szwajcarskie Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło jednak w komunikacie, że ostateczną decyzję w sprawie dwóch Ujgurów z Chin dopiero podejmie.

Chiny chcą Ujgurów

Pekin twierdzi, że dwaj wspomniani Ujgurzy należą do grupy o nazwie Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu i powinni zostać przekazani Chinom. "Jesteśmy przeciwko przekazaniu przez Stany Zjednoczone tych podejrzanych o terroryzm trzeciemu krajowi przy lekceważeniu zdecydowanego sprzeciwu Chin" - napisało w oświadczeniu chińskie MSZ.

"Sprzeciwiamy się także przyjmowaniu ich przez jakiekolwiek kraje" - podkreślono w dokumencie, dodając, że Szwajcaria powinna unikać szkodzenia "ogólnym stosunkom chińsko-szwajcarskim".

Narażeni na tortury

Działacze ujgurscy twierdzą, że w razie zwrócenia Ujgurów Chinom mogliby oni zostać wtrąceni do więzienia, torturowani, a nawet zabici. Szwajcarski resort sprawiedliwości zaznaczył w komunikacie, że przeanalizuje wszystkie aspekty dotyczące bezpieczeństwa i polityki zagranicznej, zanim zadecyduje, czy przyjąć Ujgurów. Konieczna będzie także zgoda miejscowego kantonu.

Guantanamo do zamknięcia

Prezydent USA Barack Obama po objęciu prezydentury obiecał zamknięcie więzienia w Guantanamo w ciągu roku. Termin ten mija za kilka tygodni i na pewno nie zostanie dotrzymany. W Guantanamo przebywa jeszcze około 200 więźniów, w tym siedmiu Ujgurów schwytanych w Afganistanie po ucieczce z Chin.

W ubiegłym roku czterech Ujgurów zostało przyjętych przez Bermudy, a sześciu przez leżące na Pacyfiku państwo Palau.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24