Wielki Zderzacz, geny adaptacji i inne rozczarowania nauki 2011

 
Redakcja "Science" po ponownym przejrzeniu tematów 2011 uznała, że największym naukowym rozczarowaniem jest LHC w laboratorium CERNCERN

O naukowej rewolucji w mijającym roku mówić raczej nie można. Takiego zdania jest przynajmniej redakcja amerykańskiego magazynu "Science", która na nowo przyjrzała się tematom, które opisywała na łamach tygodnika. Według dziennikarzy najbardziej rozczarowujący jest największy na świecie zderzacz atomów w laboratorium CERN.

Zdaniem redakcji "Science" w większości przypadków nadzieje na naukowy przełom nie spełniły się, a przynajmniej nie całkowicie.

Wielki Zderzacz bez wielkiej rewolucji

Dziennikarzy przede wszystkim rozczarował największy na świecie zderzacz atomów, czyli LHC w laboratorium CERN. Miał ujawnić nowe cząsteczki i zjawiska fizyczne - przy czym więcej można się było spodziewać po małym detektorze LHCb niż ogromnych detektorach ATLAS czy CMS. Na razie żaden z detektorów nie dostarczył przełomowych danych.

Bez wyników

W roku 2011 wielu ekologów i biologów ewolucyjnych zaczęło wykorzystywać coraz szybsze i bardziej dostępne technologie sekwencjonowania do poszukiwania genów i mechanizmów ich aktywności, które pomagają organizmom przeżyć w trudnym środowisku. Odkryto na przykład geny odpowiedzialne za mimikrę u motyli oraz sposób, w jaki przystosowuje się do zmian klimatycznych roślina zwana rzodkiewnikiem (Arabidopsis). Większość badań jak dotąd nie przyniosła oczekiwanych wyników.

Nie wypaliła także laserowa fuzja. Trwające od lat prace nad laserową syntezą termojądrową w kalifornijskim Lawrence Livermore National Laboratory wciąż nie zakończyły się sukcesem mimo ostrzeliwania porcji deuteru i trytu najmocniejszym laserem na świecie.

Grypa i HIV ciągle straszą

Uniwersalne szczepionki? Jeszcze nie teraz. Odkryte w roku 2011 nieselektywne przeciwciała potrafią unieszkodliwiać wiele odmian wirusa grypy czy HIV, co daje nadzieję na szczepionki chroniące przed różnymi odmianami tych chorób.

Po rozszyfrowaniu struktury jednego z takich przeciwciał przeciwko HIV naukowcom udało się poprawić jego skuteczność, inna grupa określiła sposób jego wiązania się z wirusem. Nadal jednak nie ustalono, które białka czy cukry wirusa pobudzają wytwarzanie takich przeciwciał - co mogłoby być kluczem do stworzenia szczepionki.

Ropa nadal w cenie

Ludzie nie marzą o elektrycznych samochodach. Choć Nissan sprzedał ponad 20 tys. samochodów elektrycznych "Leaf", a Mitsubishi, Chevrolet i Tesla około 25 tys., liczby te są symboliczne wobec 17 milionów samochodów spalinowych sprzedawanych rocznie tylko w USA. Przyczyną jest między innymi ograniczony zasięg takich samochodów.

Prawie skuteczna szczepionka

Według redakcji "Science" jest jednak pewne odkrycie, które można ostrożnie zaliczyć do gatunku tych przełomowych. Chodzi o "prawie skuteczną" szczepionkę przeciw malarii. Choć szczepionka RTS,S nie chroni przed chorobą całkowicie i ma ograniczone zastosowanie, i tak jest przełomem w walce z chorobą i spełniła ostrożne oczekiwania dziennikarzy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CERN