Podejrzany o pedofilię były nuncjusz apostolski na Dominikanie arcybiskup Józef Wesołowski, w sprawie którego w Watykanie trwa dochodzenie, zostanie osądzony "z surowością, na jaką zasługuje" - oświadczył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej abp Silvano Tomasi.
Takie słowa stałego obserwatora Watykanu w siedzibie ONZ w Genewie przytaczają w czwartek włoskie media. Arcybiskup Tomasi złożył tę deklarację w odpowiedzi na pytania ekspertów z Komitetu ONZ do spraw Praw Dziecka. Pytali oni o sprawę arcybiskupa Wesołowskiego podczas spotkania z delegacją Watykanu na temat działań w ramach walki z pedofilią.
"Dochodzenie w sprawie "zbrodni seksualnych"
Abp Tomasi oświadczył podczas tego spotkania - nie wymieniając początkowo nazwiska podejrzanego - że od grudnia wobec obywatela Państwa Watykańskiego prowadzone jest dochodzenie w sprawie "zbrodni seksualnych popełnionych na dzieciach poza terytorium Państwa Watykańskiego". Było to, jak zauważa portal Vatican Insider, wyraźne odniesienie do sprawy abp. Wesołowskiego, zdymisjonowanego przez papieża Franciszka w sierpniu zeszłego roku w związku z postawionymi mu zarzutami pedofilii i wezwanego do Rzymu, gdzie prawdopodobnie nadal przebywa. Abp Tomasi, pytany przez ekspertów ONZ z Komitetu ds. Praw Dziecka o kwestię ekstradycji, którą Watykan wyklucza, oświadczył, że zgodnie z prawodawstwem zaaprobowanym przez papieża Franciszka abp Wesołowski będzie sądzony przez wymiar sprawiedliwości Stolicy Apostolskiej jako obywatel watykański i dyplomata. Dochodzenie trwa, a polski dostojnik zostanie osądzony "z surowością, na jaką zasługuje" - podkreślił abp Tomasi.
Osobne, kanoniczne postępowanie w sprawie byłego nuncjusza prowadzi w Watykanie Kongregacja Nauki Wiary.
Watykan o pedofilii
Watykan zapewnił w Genewie Komitet ONZ do spraw Praw Dziecka, że podjął liczne działania w ramach walki z pedofilią w Kościele i że nie blokuje postępowań wymiaru sprawiedliwości. "Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wykorzystywania dzieci"- podkreślono.
Stolica Apostolska zaprezentowała swe stanowisko w siedzibie Komitetu w Genewie, gdzie jej delegacja została zaproszona, by wytłumaczyć, w jaki sposób realizuje postanowienia Konwencji o Prawach Dziecka. O przedłożenie takiej relacji proszone są wszystkie kraje, które konwencję ratyfikowały. Watykan uczynił to w 1990 roku.
Autor: //gak / Źródło: PAP