TVN24 | Świat

Kobieta skazana na więzienie za urodzenie martwego dziecka. "Rosnący trend kryminalizacji ciężarnych"

TVN24 | Świat

Autor:
wac//az
Źródło:
The Guardian, San Francisco Chronicle

Chelsea Becker w 2019 roku została skazana za urodzenie martwego dziecka. Ponieważ nie była w stanie zapłacić kaucji, w więzieniu spędziła szesnaście miesięcy. Jej sprawa wraca w kontekście przecieków, wedle których amerykański Sąd Najwyższy planuje unieważnić precedens prawny, który zalegalizował aborcję w skali całych Stanów Zjednoczonych.

Chelsea Becker była w ósmym miesiącu ciąży, wybrała już imię dla swojego dziecka, kiedy nagle we wrześniu 2019 roku zaczęła krwawić i trafiła do szpitala Adventist Health Hanford. Placówka należy do organizacji, której misją jest - jak deklaruje - "żyć miłością Boga". Dwie godziny później Chelsea Becker straciła dziecko. Zdaniem kobiety personel szpitala traktował ją podejrzliwie: - Dlaczego wezwano policję, aby zabrać moje dziecko? To wciąż nie daje mi spokoju - mówi teraz w rozmowie z "Guardianem".

Becker w czasie ciąży zmagała się z nałogiem. Po tym, jak urodziła martwe dziecko, w jego organizmie wykryto narkotyki. W hrabstwie Kings pozwoliło to na oskarżenie kobiety o morderstwo. Prokurator uznał, że za śmierć dziecka odpowiadają zażywane przez matkę substancje. Becker nie była w stanie zapłacić kaucji. W więzieniu spędziła 16 miesięcy. Wyszła na wolność w 2021 roku.

Adwokatka oskarżonej: sytuacja będzie się tylko pogarszać

Adwokatka reprezentująca oskarżoną kobietę, Samatha Lee, w czasie procesu podkreślała, że nie ma dowodów na to, że zażywanie narkotyków spowodowało śmierć dziecka, a prawo kalifornijskie w ogóle nie pozwala na tego rodzaju ściganie.

Według prawniczki przypadki takie jak jej klientki będą się "tylko pogarszać" w związku z ograniczaniem w USA praw reprodukcyjnych, a ciężarne będą mogły zostać oskarżone z powodu upadku ze schodów, porodu w domu czy wystawiania płodu na "niebezpieczne opary”.

"Sprawa mojej klientki jest częścią rosnącego ogólnokrajowego trendu kryminalizacji ciężarnych po urodzeniu martwego dziecka i po poronieniu" - powiedziała adwokatka Chelsei Becker w wywiadzie dla "San Francisco Chronicle". Jak zauważa, wszystko, co uczyni kobieta w ciąży, będzie mogło zostać obciążone w podobny sposób: "Już to obserwujemy i spodziewam się, że będzie jeszcze gorzej".

Becker: Mam nadzieję, że w przyszłości żadna kobieta nigdy nie zostanie oskarżona z powodu utraty ciąży

Po wyjściu na wolność Becker rozpoczęła walkę na rzecz praw kobiet w ciąży. "Mam nadzieję, że w przyszłości żadna kobieta nigdy nie zostanie oskarżona o utratę ciąży" – napisała w liście do prawodawców.

Amerykańscy adwokaci działający na rzecz praw kobiet w ciąży odnotowali, że liczba postępowań karnych przeciwko osobom ciężarnym potroiła się w latach 2006-2020 w porównaniu do spraw toczących się w latach 1973-2005. Aborcja jest uznawana za przestępstwo kryminalne w kilku stanach USA.

Na początku maja media donosiły o wycieku z amerykańskiego Sądu Najwyższego, z którego wynikało, że organ wymiaru sprawiedliwości chce obalić słynne orzeczenie w sprawie Roe versus Wade z 1973 roku, czyli precedens prawny, który zalegalizował aborcję w skali całego kraju.

Autor:wac//az

Źródło: The Guardian, San Francisco Chronicle

Źródło zdjęcia głównego: JIM LO SCALZO/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości