TVN24 | Świat

Generał "z małego i neutralnego kraju bez marynarki wojennej" na czele unijnego Komitetu Wojskowego

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Obrady Komitetu Wojskowego NATOTwitter/SztabGenWP
wideo 2/3
Twitter/SztabGenWPObrady Komitetu Wojskowego NATO

Na stanowisko przewodniczącego Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej (EUMC) został mianowany austriacki generał Robert Brieger. Na funkcji tej zastąpi włoskiego generała Claudio Graziano. Brieger zacznie pełnić obowiązki w czerwcu 2022 roku.  

Robert Brieger był jedynym kandydatem na szefa EUMC. Według portalu Politico, który powołuje się na anonimowych rozmówców wśród unijnych dyplomatów, powierzenie tego stanowiska wojskowemu z "z małego i neutralnego kraju bez marynarki wojennej" oznacza, że pogłębianie współpracy w dziedzinie obronności nie jest dla państw Unii priorytetem.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Robert BriegerManfred Schmid/Getty Images

- W końcu NATO odzyskało pozycję dzięki [prezydentowi USA Joe - red.] Bidenowi. [Poprzedni prezydent Donald - red.] Trump stworzył "okazję", byśmy zrobili więcej, ale przegapiliśmy ją i teraz z powrotem skupiamy się na NATO - powiedział jeden z unijnych dyplomatów cytowanych przez Politico.

Robert Brieger na stanowisku zastąpi włoskiego generała Claudio Graziano. Austriacki wojskowy zacznie pełnić obowiązki w czerwcu 2022 roku.

Europejskie siły zbrojne

Komitet Wojskowy Unii Europejskiej powstał w 2001 roku. Do jego zadań należy kierowanie wszystkimi unijnymi działaniami wojskowymi - zwłaszcza planowaniem i realizacją misji i operacji wojskowych w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony - oraz rozwojem zdolności wojskowych.

Claudio GrazianoSebastien PIRLET/UE

EUMC składa się z szefów sztabów sił zbrojnych państw członkowskich. W obradach zwykle reprezentują ich stali przedstawiciele wojskowi.

Wydatki na wojsko w UEPAP

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Manfred Schmid/Getty Images