Ukraińcy kontrolują ciężarówki. "Biały konwój" wjedzie na Ukrainę w piątek

Aktualizacja:

Ukraińscy pogranicznicy kontrolują rosyjski konwój z pomocą humanitarną na przejściu w Izwarino - poinformowała ukraińska straż graniczna. Na miejscu jest zarówno strona ukraińska, jak i rosyjska. "Biały konwój" nie wjedzie jednak dziś na terytorium Ukrainy, gdyż procedury Czerwonego Krzyża nie pozwalają na jazdę po zmroku. Kolumna pojedzie w kierunku Ukrainy jutro rano - poinformował na Twitterze Czerwony Krzyż.

"Ukraińscy pogranicznicy zaczęli sprawdzanie pierwszych rosyjskich ciężarówek, a my to obserwujemy. Ciężarówki powinny być odprawione jutro" - czytamy na Twitterze MKCK, który cytuje agencja Interfax-Ukraina.

#AidConvoy: #Ukraine border guards have started inspections of the first #Russian trucks, we are observing. Trucks should roll tomorrow.— ICRC (@ICRC) August 21, 2014

Wcześniej informacje o rozpoczęciu ukraińskiej kontroli potwierdził rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko. - O godzinie 14.15 (13.15 czasu polskiego - red.) funkcjonariusze ukraińskiej Straży Granicznej i celnicy przystąpili do odprawy pierwszej ciężarówki w strefie serwisowej przejścia granicznego w Doniecku w obwodzie rostowskim (Rosja) - oświadczył.

Ciężarówki wjadą na terytorium Ukrainy "po uzgodnieniu niezbędnych procedur ze stroną ukraińską" - podaje źródło agencji RIA Nowosti w rosyjskim MSZ. Na granicy są obecnie 32 pojazdy z liczącego 280 samochodów konwoju.

Przedstawicielka Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Galina Balzamowa powiedziała, że ponad 30 pracowników MKCK znajduje się w rosyjskim punkcie granicznym Donieck, lecz na razie jeszcze nie wiadomo, jak będą przekraczać granicę. Według niej będzie to jasne po trójstronnej naradzie przedstawicieli Rosji, Ukrainy i MKCK. Po naradzie okaże się też, czy należy zwiększyć liczbę funkcjonariuszy Czerwonego Krzyża, którzy mają towarzyszyć konwojowi.

Ukraińcy kontrolują ciężarówki. "Biały konwój" dziś nie wjedzie na Ukrainę?
Ukraińcy kontrolują ciężarówki. "Biały konwój" dziś nie wjedzie na Ukrainę?tvn24

Konwój utknął na tydzień

W środę pojawiły się informacje, że wieczorem pierwsze ciężarówki wjechały na terytorium Ukrainy. Doniesienia te nie zostały jednak potwierdzone przez przedstawicieli Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, a później zdementowała je strona rosyjska.

"MKCK i strona rosyjska zrobiły wszystko, by odprawić ładunek, przekazały stronie ukraińskiej wszystkie niezbędne dokumenty. Teraz wszystko zależy od oficjalnych przedstawicieli Ukrainy" - pisze agencja RIA Nowosti.

Rosyjski konwój utknął przy granicy na prawie tydzień z powodu ukraińskich obaw, że w ciężarówkach mógłby się znajdować sprzęt wojskowy dla prorosyjskich separatystów. Moskwa zdecydowanie temu zaprzeczała.

Tymczasem, jak informuje specjalny wysłannik TVN24, w rejon kontrolowanej przez separatystów granicy przyjeżdża rosyjski sprzęt wojskowy, m.in. czołgi T-90 i ciężarówki z ludźmi ubranymi w stroje moro.

Autor: asz,kło//gak,rzw / Źródło: RIA Nowosti, tvn24.pl, TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: