"Tusk to twardy negocjator"

Aktualizacja:

Zadowolony z rezultatów negocjacji premier Donald Tusk zbiera pochwały od swojego kluczowego przeciwnika. - Partner wymagający, ale uczciwy i lojalny, który dotrzymał swojego słowa - mówił o szefie polskiego rządu Nicolas Sarkozy.

W ten sposób francuski prezydent skomentował dwustronne negocjacje w wąskim gronie w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego, do którego właśnie Warszawa zgłaszała najwięcej roszczeń.

- Donald Tusk dobrze negocjował - mówił Sarkozy. - To człowiek z zasadami.

Przypominam, że prezydent Lech Kaczyński też dobrze negocjował i podpisał Traktat z Lizbony. (...) Z mojego punktu widzenia, to wydaje się skomplikowane podpisać Traktat z Lizbony w Brukseli, a odmówić podpisania ratyfikacji w Warszawie. To przecież ten sam traktat. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy

Sarkozy, który nie raz stał przed koniecznością uspakajania niezadowolonych grup społecznych, uznał za "normalny" polski warunek przyjęcia okresu przejściowego. W innym razie - tłumaczył francuski prezydent - pakiet "byłby nie do zaakceptowania z socjalnego punktu widzenia" ze względu na grożące podwyżki cen energii.

- W przeciwnym razie narzucilibyśmy im [Polakom - red.] wzrost cen elektryczności o 200, 300 proc.! - powiedział. - To niemożliwe. To nie do zaakceptowania ze społecznego punktu widzenia.

Zaraz potem przyznał, że negocjacje były trudne do samego końca i że bardzo "interesująca" i pomocna w osiągnięciu kompromisu była jego wizyta w Gdańsku 6 grudnia.

Ten sam traktat

Nicolas Sarkozy o prezydencie Kaczyńskim i ratyfikacji Traktatu
Nicolas Sarkozy o prezydencie Kaczyńskim i ratyfikacji TraktatuTVN24

Nie obyło się bez odniesienia do nadal nieratyfikowanego w Polsce Traktatu z Lizbony. - Przypominam, że prezydent Lech Kaczyński też dobrze negocjował i podpisał Traktat z Lizbony - mówił prezydent Francji. - Z mojego punktu widzenia, to wydaje się skomplikowane podpisać Traktat z Lizbony w Brukseli, a odmówić podpisania ratyfikacji w Warszawie. To przecież ten sam traktat.

Historyczny szczyt

Prezydent powiedział, że zakończony tego dnia unijny szczyt przejdzie do historii Europy. Wskazał, że przywódcy 27 państw jednomyślnie podjęli na szczycie decyzje w sprawie wznowienia procesu lizbońskiego, pakietu klimatyczno-energetycznego oraz planu pobudzania unijnej gospodarki.

Źródło: TVN24, PAP