"Turystyka samobójców" nadal legalna

 
Szwajcarskie prawo dopuszcza zastosowanie leków lub odłączenie od aparatury podtrzymującej życiesxc.hu

Przytłaczającą większością wyborcy z kantonu Zurych odrzucili w referendum propozycję, by całkowicie zakazać eutanazji lub zakazać jej osobom nie mieszkającym w kantonie. Co roku śmierci na życzenie poddaje się tam około 200 osób.

Przeciw najbardziej konserwatywnej propozycji całkowitego zakazu wspomaganego samobójstwa zagłosowało 85 proc. uczestników głosowania. Przeciw pozbawieniu cudzoziemców prawa do korzystania z eutanazji głosowało 78 proc. z nich.

Korzystają głównie Niemcy

Eutanazja w Szwajcarii jest legalna, można ją przeprowadzać pod warunkiem, że instytucja dokonująca eutanazji nie ma z tego tytułu korzyści materialnych. Rząd szwajcarski zamierzał jednak położyć kres "turystyce samobójców" - jak się tam nazywa przyjazdy cudzoziemców w celu poddania się eutanazji.

Zakazu chciały dwie małe partie: Federalny Związek Demokratyczny i Ewangelicka Partia Ludowa. Jedna z propozycji przewidywała, że cudzoziemiec musiałby zamieszkiwać tam przynajmniej przez rok, by mógł nabyć uprawnienia do poddania się legalnej eutanazji w kantonie Zurych.

W przeprowadzaniu legalnych samobójstw pomaga szwajcarskie stowarzyszenie Dignitas. W ubiegłym roku skorzystało z tego w Szwajcarii ponad stu cudzoziemców. Przeszło połowa pochodziła z Niemiec.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu