Już dziś mieszkańcy szwajcarskiego kantonu Zurich zagłosują w sprawie ewentualnego zakazu tzw. turystyki samobójców, czyli wspomaganej śmierci dla osób z zagranicy. W ostatnim czasie w Szwajcarii swoje życie przedwcześnie zakończyły setki Niemców i Brytyjczyków.
Szwajcarzy od lat dopuszczają możliwość wyboru wcześniejszej śmierci dla ludzi nieuleczalnie chorych i cierpiących. Mogą oni poprosić o pomoc w zakończeniu życia i taką pomoc otrzymają.
Dwa pytania w referendum
Najnowsze sondaże pokazują jednak, że Szwajcarzy są sceptyczni wobec tego, by eutanazji w ich kraju dopuszczali się ludzie z zagranicy (głównie decydują się na Niemcy czy Brytyjczycy). Obecnie sześciu na dziesięciu Szwajcarów uważa, że wspomagana śmierć powinna dotyczyć tylko mieszkańców Szwajcarii.
Dlatego też przyjęcie zakazu turystyki samobójców w kantonie Zurich, wydaje się całkiem prawdopodobne.
Głosujący muszą odpowiedzieć na 2 pytania. Po pierwsze, czy chcą w ogóle zakończenia tej praktyki i po drugie - czy chcą jej ograniczenia do mieszkańców kantonu.
Kontrowersyjne przypadki
Turystyka samobójcza wzbudza kontrowersje, gdyż – jak wynika z publikowanych w Szwajcarii badań - spora liczba tych, którzy przyjeżdżają do Szwajcarii, by zakończyć swoje życie nie jest nieuleczalnie chora.
Dwa lata temu głośno było o przypadku brytyjskiego dyrygent Edwarda Downesa, który choć nie był terminalnie chory, zakończył życie wraz ze swoją żoną, w klinice organizacji Dignitas.
Mimo że, w brytyjskim prawodawstwie pomoc w samobójstwie zagrożona jest karą 14 lat więzienia, to żaden krewny Brytyjczyków, którzy popełnili samobójstwo w klinikach Dignitas, nie został pociągnięty do odpowiedzialności.
Szef formy Dignitas (z łac. godność) Ludwig Minelli, oferującej swoim klientom (także tym zagranicznym) wspomagane samobójstwa, odmówił komentarza na temat niedzielnego głosowania.
Watykan mówi "nie"
Wspomagane samobójstwo jest dozwolone w Szwajcarii od 1940 r. i jest dokonywane przez lekarza, który nie ma interesu w śmierci pacjenta.
Możliwość wyboru wcześniejszej śmierci dozwolona jest także w Holandii, Luxemburgu, Belgii i w amerykańskim stanie Oregon. Eutanazji zdecydowanie sprzeciwia się Kościół katolicki twierdząc, że jest ona wymierzona w godność człowieka.
Jednak Watykan korzysta przy tym z zasady podwójnego skutku, sformułowanej przez św. Tomasza z Akwinu, czyli np. dopuszcza podawanie środków przeciwbólowych cierpiącym pacjentom (np. chorym na raka), nawet gdyby przyspieszało to śmierć pacjenta.
Źródło: BBC, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu