Sekretarzem generalnym NATO nie może być osoba, która się rwie do bitki - stwierdził ambasador Holandii przy NATO Herman Schaper. Portal "EU Observer", z którym dyplomata rozmawiał, zinterpretował to jako cios w polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Miałaby być to krytyka ostrych słów szefa polskiej dyplomacji na przestrzeni ostatnich miesięcy, m.in. dotyczących Rosji.
- Kryteria na stanowisko sekretarza generalnego wymagają, by funkcję tę objęła osoba doświadczona i zdolna zgromadzić członków wokół wspólnych celów. Nie może to być nikt, kto się rwie do bitki - powiedział dziennikarzom Herman Schaper. Według portalu, ambasador uczynił aluzję do wcześniejszych wypowiedzi Sikorskiego na temat Rosji. Zdaniem dziennikarzy, konfliktowy kandydat stanowiłby problem zarówno dla "pro-rosyjskich państw Europy Zachodniej jak i dla administracji Baracka Obamy".
Bułgar lub Francuzka?
Schaper wskazuje, iż jako potencjalny kandydat z grupy państw postkomunistycznych wymieniany jest również bułgarski dyplomata Sołomon Pasi, minister spraw zagranicznych Bułgarii w latach 2001-05, a także "madame NATO", francuska minister spraw wewnętrznych Michele Alliot-Marie, która w przeszłości była ministrem obrony.
Schaper wskazał, iż francuski jest drugim oficjalnym językiem NATO, a sama Alliot-Marie budzi zaufanie i dobrze się z nią pracuje. Holenderski dyplomata uważa jednak jej wybór za mało prawdopodobny, ponieważ Francja ma otrzymać dwa wysokie stanowiska na szczeblu dowodzenia w strukturach wojskowych NATO.
A może kandydat ze Skandynawii?
"EU Observer" zauważa, iż potencjalnym kandydatem mogącym liczyć na poparcie po obu stronach Atlantyku jest premier Danii Anders Fogh Rasmussen, jednak świat arabski pamięta mu wypowiedzi z 2006 r., gdy w duńskiej prasie ukazały się obraźliwe dla muzułmanów karykatury Mahometa. Zaangażowane w Afganistanie NATO nie chce być postrzegane jako organizacja wojująca z islamem.
Informatorzy pracujący w strukturach NATO mieli też zdradzić "EU Observer", iż kandydatem może zostać minister spraw zagranicznych Norwegii Jonas Gahr Stoere, który ostatnio zwrócił uwagę ambasadorów NATO bardzo kompetentnym briefingiem na temat tzw. nordyckiego wymiaru europejskiego bezpieczeństwa.
Żadne z państw NATO nie zgłosiło jak dotąd oficjalnego kandydata na nowego sekretarza, którego nazwisko zostanie ogłoszone z początkiem kwietnia na szczycie Sojuszu z okazji 60. rocznicy jego utworzenia. Kadencja obecnego sekretarza generalnego Jaapa de Hoop Scheffera upływa z końcem lipca br.
Źródło: PAP