"Szczerze? Nie wiem, kiedy przestanie oddychać". Nowa trucizna, okrutna egzekucja

Według świadków skazany Dennis McGuire umierał ponad 15 minutWikipedia, drc.ohio.gov

Egzekucja Dennisa McGuire'a potwierdziła obawy jego adwokatów, że użyta do otrucia nowa mieszanka leków zada skazanemu ogromne cierpienie. Mężczyzna umierał w konwulsjach ponad kwadrans. Egzekucję wykonano, choć nawet eksperci władz stanu Ohio przyznawali wcześniej, że nie potrafią przewidzieć dokładnie skutków użycia nowej trucizny.

Karę śmierci wykonano w czwartek w więzieniu stanowym w Lucasville.

Jak informują amerykańskie media, opierając się na relacjach świadków egzekucji, Dennis McGuire - po wstrzyknięciu mu trucizny - początkowo pozostawał nieruchomy. Po pięciu minutach nagle zaczął wydawać głośne dźwięki sapania i prychania przypominającego chrapanie. Trwało to przez kolejne 10 minut. W tym czasie jego żołądek miał wznosić się i opadać, jak w konwulsjach. Zgon stwierdzono dopiero po ponad kwadransie od podania trucizny.

Nowa mieszanka

Adwokaci McGuire'a bezskutecznie próbowali zapobiec egzekucji, wskazując, że istnieje ryzyko, iż nowa mieszanka zada skazanemu ogromne cierpienie: będzie dusił się w bólach i przerażeniu. Użyto bowiem, po raz pierwszy w USA, nowej mieszanki leków: midazolamu i hydromorfonu.

Midazolam to lek psychotropowy. Charakteryzuje się szybkim początkiem działania. Działa nasennie i rozluźniająco na mięśnie. Hydromorfon to silny środek odurzający, który ma działanie przeciwbólowe.

Wprowadzenie nowej mieszanki leków jako narzędzia egzekucji od dawna wzbudzało ogromne kontrowersje. Jeszcze 12 stycznia, podczas przesłuchań w stanowym parlamencie, pytano ekspertów o skutki działania nowej trucizny na skazanego. - Szczerze? Nie wiem, po ilu minutach przestanie oddychać. Nie ma naukowych dowodów, które powiedziałyby mi dokładnie, ile czasu to zajmie - przyznał reprezentujący władze Ohio dr Mark Dershwitz.

Koncerny mówią "nie"

Wcześniej stan Ohio do wykonywania kary śmierci używał pentobarbitalu. Ostatnim skazańcem, który zmarł po wstrzyknięciu tej substancji, był Harry Mitts junior, skazany za podwójne zabójstwo w 1994.

Pod naciskiem obrońców praw człowieka Ohio, jak i inne stany w USA, straciły jednak dostęp do dotychczas używanych przy egzekucjach środków produkowanych przez europejskie firmy farmaceutyczne. Tak właśnie stało się z pentobarbitalem, którego duński producent odmówił dostaw amerykańskim służbom penitencjarnym.

Eksperymentują

Ale to nie tylko problem Ohio. Służby więzienne we wszystkich stanach, gdzie jeszcze wykonuje się karę śmierci, stają na głowie, żeby znaleźć nowe leki i nowe procedury, które pozwolą wykonywać egzekucje.

Coraz częściej używa się mieszanek różnych leków, co jednak powoduje, że nie da się przewidzieć w pełni skutków użycia takiej trucizny. Na dodatek utrzymuje się w tajemnicy, skąd je pozyskano.

"Nieudany eksperyment"

Po egzekucji adwokat Allen Bohnert nazwał śmierć McGuire'a "nieudanym, zadającym ból eksperymentem stanu Ohio". Bohnert wezwał gubernatora Johna Kasicha do wprowadzenia moratorium na kolejne egzekucje po tym, co się stało w więzieniu w Lucasville.

W samym Ohio na wykonanie najwyższej kary czeka 138 osób, w tym pięć egzekucji zaplanowano z użyciem nowej metody jeszcze w tym roku, najbliższą 19 lutego.

Autor: //gak / Źródło: Washington Post, CNN, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia, drc.ohio.gov