Syzyfowej pracy w USA ciąg dalszy

12.05 | W Zatoce Meksykańskiej trwa nieprzerwana walka z ropą wyciekającą z pozostałości po platformie naftowej "Deepwater Horizon". Pod wodę opuszczono drugą, mniejszą niż poprzednia kopułę, która ma zatrzymać płynącą z szybu ropę. (APTN, PAP/EPA)
Walka z plamą ropy w Zatoce MeksykańskiejAPTN, PAP/EPA

W Zatoce Meksykańskiej trwa nieprzerwana walka z ropą wyciekającą z pozostałości po platformie naftowej "Deepwater Horizon". Pod wodę opuszczono drugą, mniejszą niż poprzednia kopułę, która ma zatrzymać płynącą z szybu ropę.

Kopuła została we wtorek powoli opuszczona na dno morskie. Jak pisze agencja Associated Press, element nie zostanie jednak od razu umieszczony nad wyciekiem.

Rzecznik BP Bill Salvin powiedział, że inżynierowie pracujący przy tej operacji chcą się najpierw upewnić, że wszystko jest właściwie skonfigurowane, by uniknąć sytuacji jaka miała miejsce z pierwszą około 100-tonową kopułą.

Kosztowne niepowodzenia

Zakończona w sobotę próba opanowania wycieku przy wykorzystaniu olbrzymiej stalowej kopuły i systemu rur, którymi ropa miała być przepompowywana do zbiorników na statku, poniosła fiasko.

Gdy kopułę opuszczono na głębokość 1500 metrów, okazało się, że przepompowywanie ropy nie będzie możliwe, ponieważ jej wnętrze pokrył tzw. metanowy lód (krystaliczna substancja, złożona z cząstek metanu i wody), co zdestabilizowało całą konstrukcję, a otwory, którymi miała być przepompowywana ropa, zostały zatkane.

Druga kopuła również zostanie połączona ze zbiornikami na pływającym po zatoce statku przy pomocy systemu rur. Planuje się wpompowanie podgrzanej wody i metanolu, żeby nie utworzył się metanowy lód.

795 litrów/dobę

Rzecznik BP dodał, że specjalne roboty znajdujące się pod wodą ustawią kopułę nad szybem do czwartku.

W poniedziałek zdalnie sterowane łodzie podwodne opryskiwały szyb chemikaliami mającymi zmniejszyć gęstość wyciekającej ropy. A tej z otworu wydobywa się 795 litrów na dobę.

Od 20 kwietnia, kiedy na platformie "Deepwater Horizon" doszło do wybuchu, w którym zginęło 11 osób i który doprowadził do jej zatonięcia, do wody przedostało się 15 mln litrów ropy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: APTN, PAP/EPA