Stała baza NATO w Estonii. Sojusz rozszerza obecność u granic Rosji

Polska do krajów bałtyckich wysyła myśliwce MiG-29Wikipedia | MON

Premier Estonii oznajmił, że Sojusz zaakceptował jego ofertę otwarcia stałej bazy w estońskim Amari. Tamtejsze lotnisko wojskowe ma być drugim miejscem w regionie, z którego będą operować samoloty NATO patrolujące przestrzeń powietrzną państw bałtyckich.

Estonia przedstawiła swoją ofertę już pierwszego kwietnia, na początku spotkania szefów resortów spraw zagranicznych państw paktu w Brukseli. Estoński minister spraw zagranicznych Urmas Paet stwierdził wówczas, że jego kraj cieszy się ze zwiększenia obecności lotnictwa NATO nad krajami bałtyckimi i sugeruje, że część maszyn mogłaby stacjonować w Amari pod Tallinem.

- Sprawy zmierzają w tym kierunku, aby obok litewskiej bazy w Szawlach także estońska baza Amari stała się stałym punktem na mapie misji Baltic Air Policing - stwierdził Paet. Zaznaczył przy tym, że sami przedstawiciele NATO stwierdzili, że wobec zwiększenia liczby samolotów i intensywności lotów potrzebne jest kolejne lotnisko. W czwartek w Brukseli z szefem NATO Andersem Rasmussenem spotkał się premier Estonii Taavi Roivas. Po rozmowach oznajmił, że Sojusz przyjął ofertę jego kraju i samoloty państw członkowskich pojawią się na stałe w Amari.

Amari leży w EstoniiShutterstock/TVN24.pl
Myśliwce w powietrzu. NATO i Szwedzi ćwiczą nad Bałtykiem
Myśliwce w powietrzu. NATO i Szwedzi ćwiczą nad BałtykiemNATO Channel

Sojuszniczy parasol

Samoloty kolejnych państw sojuszu na zmianę patrolują przestrzeń powietrzną państw bałtyckich od 2004 roku, czyli od ich wstąpienia do NATO. Litwa, Łotwa i Estonia nie posiadają własnych myśliwców i są pozbawione efektywnego narzędzie do obrony swojego nieba. Do niedawna państwa NATO przysyłały do regionu standardowo cztery myśliwce na cztery miesiące, a maszyny operowały z litewskiej bazy w Szawlach. Głównym zajęciem pilotów NATO, poza szkoleniami i ćwiczeniami, są loty na przechwycenie rosyjskich samolotów zbliżających się do granic państw bałtyckich. W związku z kryzysem na Ukrainie i aneksją Krymu, Stany Zjednoczone zdecydowały się wzmocnić swój kontyngent w ramach misji Baltic Air Policing. Do Szawlów dotarło sześć dodatkowych F-15C. Inne kraje NATO również zadeklarowały gotowość do wysłania dodatkowych maszyn.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mk\mtom / Źródło: news.err.ee, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | MON