Wojskowa Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), która skupia siedem poradzieckich państw nie wykluczyła interwencji w targanym walkami etnicznymi Kirgistanie. W trwających od kilku dni zamieszkach wg oficjalnych informacji zginęły 124 osoby, ponad 1600 zostało rannych.
Organizacja nie wykluczyła ewentualnego odwołania się do wszelkich środków (będących w jej dyspozycji, by interweniować w Kirgistanie) w zależności od rozwoju sytuacji Nikołaj Patruszew
To istotne, by władze podjęły zdecydowane działania w celu powstrzymania starć - które wydają się specjalnie wywołane, wymierzone przeciwko (konkretnej grupie osób) i zaplanowane - zanim rozszerzą się w głąb Kirgistanu lub na państwa sąsiednie, przekraczając granice Navi Pillay
- Ustaliliśmy posunięcia, które zostaną przedstawione prezydentom państw członkowskich - dodał. O jakie "posunięcia" chodzi - tego nie zdradził.
Wcześniej o wysłanie sił zbrojnych zaapelował do ODKB obalony przed kilkoma miesiącami prezydent Kurkmanbek Bakijew. - Jest konieczne wysłanie sił ODKB - powiedział na konferencji prasowej na Białorusi, gdzie przebywa od czasu odsunięcia go od władzy
"Zamieszki wywołane specjalnie"
Głos w sprawie Kirgistanu zabrała wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay. Jej zdaniem, zamieszki mogą być "specjalnie wywołane".
- To istotne, by władze podjęły zdecydowane działania w celu powstrzymania starć - które wydają się specjalnie wywołane, wymierzone przeciwko (konkretnej grupie osób) i zaplanowane - zanim rozszerzą się w głąb Kirgistanu lub na państwa sąsiednie, przekraczając granice - oznajmiła pani Pillay w pisemnym oświadczeniu.
Pomoc do Uzbekistanu
Z kolei urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) zapowiedział wysłanie pilnej pomocy do Uzbekistanu, aby wesprzeć 75 tys. osób, które uciekły od piątku przed starciami etnicznymi w Kirgistanie. "HCR przygotowuje się do wysłania pilnej pomocy i ekipy do Uzbekistanu, gdzie tysiące uchodźców przekroczyły (granicę), aby zbiec przed walkami w Oszu i innych miastach Kirgistanu" - poinformowało UNHCR w komunikacie.
Ile ofiar
Od czwartku na południu Kirgistanu dochodzi do starć między Uzbekami i Kirgizami. Według władz kraju, w walkach zginęły 124 osoby, a 1600 odniosło obrażenia. Rosyjska agencja Interfax cytuje natomiast szacunki jednego z liderów mniejszości uzbeckiej w Kirgistanie, według którego zginęło 700 Uzbeków.
Źródło: PAP, lex.pl