Rosyjski generał o kulisach szturmu na Palmirę


Wiceszef rosyjskiego sztabu generalnego Siergiej Rudskoj poinformował dziennikarzy o szczegółach operacji dotyczącej wyzwolenia Palmiry. Syryjskie wojsko, wspierane przez rosyjskie lotnictwo, przejęło kontrolę nad tym znanym z antycznych zabytków miastem 27 marca.

Generał Siergiej Rudskoj powiedział, że na początku marca, w okolicach Palmiry było skoncentrowanych ponad cztery tysiące bojowników, a także ich arsenał: co najmniej 25 czołgów i wozów piechoty bojowej, 20 systemów artyleryjskich, ponad 40 moździerzy, ok. 100 przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Do dyspozycji dżihadyści mieli także kilkanaście ciężarówek, wypełnionych ładunkami wybuchowymi oraz drony.

Zastępca szefa sztabu generalnego powiedział, że terroryści utworzyli wokół Palmiry pierścień obrony. Stworzyli ponadto sieć punktów obserwacyjnych i wysunięte stanowiska ogniowe.

500 lotów bojowych

Zastępca sztabu generalnego mówił, że w celu wyzwolenia Palmiry na początku marca doszło do przegrupowania jednostek sił zbrojnych Syrii. Rosyjskie lotnictwo wspierało operację z powietrza.

Ofensywa rozpoczęła się 6 marca. - Na pierwszym etapie operacji zostały zablokowane główne arterie komunikacyjne wokół miasta – mówił Rudskoj. Relacjonował, że w ramach wyzwolenia Palmiry, w dniach 7-27 marca, rosyjskie samoloty wykonały 500 lotów bojowych, przeprowadzając ponad 2 tys. nalotów. Generał mówił, że w wyniku nalotów zostały zniszczone główne punkty oporu i stanowiska artyleryjskie dżihadystów.

Rosyjskie samoloty niszczyły także konwoje przewożące bojowników i amunicję, które próbowały przedostać się do Palmiry od strony Rakki i prowincji Dajr az-Zaur.

Punkt strategiczny

Syryjskie jednostki wojskowe, wspierane przez rosyjskie lotnictwo, odzyskały położoną na pustyni starożytną Palmirę 27 marca. Dżihadyści przejęli nad nią kontrolę w maju ubiegłego roku. Przewidywano, że jej odbicie będzie miało przełomowe znaczenie, otworzy bowiem drogę do opanowanej przez tzw. Państwo Islamskie wschodniej syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur i do Rakki, będącej stolicą samozwańczego kalifatu.

Palmira jest strategicznym punktem łączącym wschodnią i zachodnią część Syrii. Miasto jest znane z antycznych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z których część została zniszczona przez dżihadystów.

Autor: tas//gak / Źródło: TASS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Raporty: