Rosyjska gazeta napisała prawdę

 
Dla "Nowoj Gaziety" pracowała m.in. zamordowana Anna Politkowskawww.novayagazeta.ru

Niezależna "Nowaja Gazieta" nie popłynęła z głównym nurtem rosyjskich mediów, które w ostatnim czasie zajmują się wybielaniem historii ZSRR i Józefa Stalina. "Nowaja Gazieta" przypomina, że ZSRR przystąpił do II wojny światowej nie w 1941 roku, lecz w 1939 i to po stronie Niemiec.

W artykule "Złączeni krwią" poświęconym 70. rocznicy zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow lub i wybuchu II wojny światowej dziennik pisze: - Kiedy ZSRR przystąpił do II wojny światowej? Bardzo by się chciało odpowiedzieć na to pytanie precyzyjnie i jasno, jak w radzieckiej szkole: 22 czerwca 1941 roku. I dodać, żeby postawili "piątkę": w charakterze ofiary agresji najeźdźców

Kiedy ZSRR przystąpił do II wojny światowej? Bardzo by się chciało odpowiedzieć na to pytanie precyzyjnie i jasno, jak w radzieckiej szkole: 22 czerwca 1941 roku. I dodać, żeby postawili "piątkę": w charakterze ofiary agresji najeźdźców niemiecko-faszystowskich. Niestety nie można. "Nowaja Gazieta"

Moskwa nie była ofiarą

Gazeta wyjaśnia, że "po podpisaniu 23 sierpnia 1939 roku z hitlerowskimi Niemcami paktu o nieagresji i tajnego protokołu o podziale Europy, przede wszystkim Polski, ZSRR zaczął się przygotowywać do wojny i to bynajmniej nie w charakterze ofiary".

- A gdy 1 września 1939 roku po wtargnięciu do Polski niemieckich wojsk II wojna wybuchła Związek Radziecki zaczął aktywnie pomagać agresorowi - zaznacza "Nowaja Gazieta".

Sowieci pomagali Niemcom

Przypomina też, że "radiostacja w Mińsku funkcjonowała jako latarnia morska do naprowadzania niemieckich samolotów na cele w Polsce", a także, iż "łamiąc międzynarodową blokadę, ZSRR sprzedawał Niemcom strategiczne surowce, niekiedy kupując je w krajach trzecich".

- I wreszcie: 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła do Polski wcale nie po to, aby pomóc jej w odparciu hitlerowskiej agresji, lecz wprost przeciwnie - zgodnie z paktem Mołotow-Ribbentrop i tajnym protokołem, wbrew układowi o nieagresji, zawartemu z Polską w 1932 roku i przedłużonemu w 1934 - podsumowuje "Nowaja Gazieta" i podkreśla, że "jeszcze przed 17 września

17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła do Polski wcale nie po to, aby pomóc jej w odparciu hitlerowskiej agresji, lecz wprost przeciwnie "Nowaja Gazieta"

Tajna baza Niemców w ZSRR

Powołując się na ustalenia rosyjskiego historyka Siergieja Słucza, "Nowaja Gazieta" podaje, iż "dosłownie od pierwszych dni wojny, tj. od początku września, korzystając z dobrodziejstw 'życzliwej neutralności ZSRR', za zgodą radzieckich władz marynarka wojenna Niemiec wykorzystywała port w Murmańsku jako punkt przeładunkowy dla niemieckich ładunków, kierowanych dalej koleją do Leningradu, skąd następnie były ekspediowane do portów III Rzeszy".

- Antybrytyjskie współdziałanie dwóch mocarstw na morzu szczególnie dobitnie przejawiło się w historii z bazą "Nord" na Półwyspie Kolskim. Kriegsmarine otrzymała do dyspozycji zatokę Zapadnaja Lica, w której marynarka wojenna Rzeszy "mogła robić wszystko, co chciała". Zgodę na zawijanie do tej zatoki miały niemieckie okręty wojenne wszystkich typów - wskazuje "Nowaja Gazieta".

Nie tylko przeciwko Polsce

Dziennikarze zauważają też, że dwa totalitarne reżimy łączyła wrogość nie tylko do Polski, lecz również do Wielkiej Brytanii.

- Do II wojny światowej Związek Radziecki przystąpił nawet nie 17 września, gdy Armia Czerwona przeszła granice Polski i zaczęła brać do niewoli polskich żołnierzy, ale nieco wcześniej - kiedy podjęła współpracę z marynarką wojenną Niemiec przeciwko Anglii - pisze "NG".

Zaczęło się od paktu

- Wszelako pierwsze strzały w II wojnie światowej ZSRR oddał w Polsce. Były one bezpośrednim następstwem tajnego protokołu do paktu Mołotow-Ribbentrop - zaznacza "Nowaja Gazieta".

Pismo publikuje też treść tajnego protokołu, a także notatkę z rozmowy Józefa Stalina i Wiaczesława Mołotowa z Joachimem von Ribbentropem w Moskwie w nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 roku, podczas której radziecki dyktator wzniósł toasty za zdrowie niemieckiego fuehrera, pakt o nieagresji, nową erę w relacjach niemiecko-rosyjskich i naród niemiecki.

"Nowa Gazieta" zamieszcza również m.in. teksty telegramów z serdecznymi życzeniami, jakie w grudniu 1939 roku z okazji 60. urodzin Stalinowi nadesłali Hitler i Ribbentrop, a także fragment mapy Europy z wydanego w styczniu 1941 roku radzieckiego atlasu geograficznego dla szkół średnich, na której nie ma ani Polski, ani Warszawy.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: www.novayagazeta.ru