Atomowy okręt podwodny "Nerpa" wyruszył w rejs do Indii, gdzie w ramach dzierżawy spędzi dziesięć lat. Po przeszkoleniu będzie go obsługiwać załoga złożona z Hindusów i będzie pływał pod banderą marynarki wojennej Indii jako "INS Chakra". Wypożyczenie okrętu kosztuje Indie łącznie około 650 milionów dolarów.
Umowa zakłada wydzierżawienie Indiom jeszcze jednego okrętu typu 971U Szczuka-B (Akula II według oznaczenia NATO), ale nie pojawiły się żadne konkretne doniesienia na ten temat.
Długa droga foki
Historia "Nerpy" (słowo to oznacza bajkalską fokę) jest klasyczna dla wielu projektów zbrojeniowych rozpoczętych w latach po rozpadzie ZSRR. Stępkę położono w 1993 roku, ale z powodu braku funduszy budowę jednostki zawieszono kilka lat później. Do 2004 nieukończony okręt stał w stoczni. Uratował go plan wydzierżawienia Indiom. W 2008 roku okręt zwodowano i rozpoczęto próby morskie.
Podczas pierwszych testów na Morzu Japońskim doszło do tragicznego wypadku na pokładzie okrętu. W następstwie włączenia się pokładowego systemu przeciwpożarowego, śmiertelnie zatruło się freonem 20 ludzi, a 21 innych trafiło do szpitala.
Dochodzenie wykazało, że winę za tragiczny wypadek ponosi konkretny członek załogi. Marynarz bez wyraźnego powodu włączył pokładowy system przeciwpożarowy.
Indyjska podwodną potęgą
Testy "Nerpy" wznowiono w 2009 roku po przeprowadzeniu szeregu prac, w tym po wymianie systemu przeciwpożarowego. Ostatecznie okręt został przekazany pod koniec grudnia roku 2009 rosyjskiej marynarce wojennej, gdzie rozpoczęto przygotowania do przekazania go stronie indyjskiej.
Indie nie posiadają obecnie w służbie atomowych okrętów podwodnych. Pod koniec lat osiemdziesiątych dzierżawiono od ZSRR jeden okręt tego rodzaju, też nazwany "INS Chakra". Obecnie w fazie prób znajduje się pierwszy budowany w kraju atomowy okręt podwodny "INS Arihant".
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: US. Dep of Defence