Rada Najwyższa zabrała się do roboty. Co uchwalili deputowani?

Aktualizacja:

Powrót do konstytucji z 2004 roku, zwolnienie z odpowiedzialności karnej uczestników protestów, odsunięcie od wykonywania obowiązków służbowych p.o. szefa MSW i ustawa umożliwiająca uwolnienie więzionej byłej premier Julii Tymoszenko - to akty przyjęte w piątek przez ukraiński parlament. Rada Najwyższa już w trzy godziny po podpisaniu porozumienia pomiędzy przedstawicielami opozycji a prezydentem zabrała się za zmianę prawa.

Podpisane w piątek porozumienie zawarto po trwających od czwartku negocjacjach, prowadzonych przez szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji: Radosława Sikorskiego, Franka-Waltera Steinmeiera i Laurenta Fabiusa w obecności wysłannika prezydenta Rosji do Kijowa Władimira Łukina.

W porozumieniu przewidziano m.in. przywrócenie konstytucji z ograniczeniem uprawnień prezydenta, powołanie rządu koalicyjnego oraz wcześniejsze wybory prezydenckie. W dokumencie obie strony zobowiązały się do przywrócenia konstytucji w kształcie z 2004 r. w ciągu 48 godzin. Z kolei na powołanie rządu wyznaczono dziesięć dni.

Powrót do Konstytucji sprzed dekady

Po podpisaniu porozumienia, o czym zaświadczyli szefowie dyplomacji Polski i Niemiec oraz przedstawiciel Francji (reprezentant Rosji wycofał się z rozmów o porozumieniu), jeden z przywódców opozycji Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że tego samego dnia parlament przyjmie ustawę o powrocie do konstytucji z 2004 r. Niebawem rzeczywiście tak się stało.

"Za" głosowało 386 posłów w 450-osobowej Radzie Najwyższej. Tym samym Ukraina stała się ponownie państwem o systemie parlamentarno-prezydenckim. Konstytucja z 2004 roku ogranicza uprawnienia prezydenta Wiktora Janukowycza i rozszerza kompetencje parlamentu.

Bez odpowiedzialności karnej

Następnie Rada zwolniła z odpowiedzialności karnej uczestników trwających od listopada protestów antyrządowych w Kijowie i innych miastach. Odpowiednia ustawa uzyskała poparcie 372 posłów w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

Kolejną decyzją odsunięto od wykonywania obowiązków służbowych p.o. ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenkę. Deputowani uznali, że ponosi on odpowiedzialność za brutalne stosowanie siły podczas demonstracji antyrządowych i za śmierć cywilów

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Uwolnić Tymoszenko

Ukraiński parlament przyjął także ustawę umożliwiającą uwolnienie znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko. "Za" głosowało 310 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

Chodzi o depenalizację czynów określonych w pochodzących z czasów ZSRR zapisach kodeksu, które stały się podstawą jej wyroku. Ale jak oświadczył adwokat Tymoszenko Serhij Własenko, aby była premier mogła wyjść na wolność, potrzebna będzie jeszcze decyzja sądu.

Tymoszenko została skazana w 2011 r. na siedem lat więzienia za nadużycia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją dwa lata wcześniej. Była premier twierdziła, że padła ofiarą zemsty politycznej jej konkurenta w wyborach prezydenckich w 2010 r., obecnego szefa państwa Wiktora Janukowycza.

Partia Regionów traci większość?

Podczas piątkowej sesji Rady Najwyższej Ukrainy frakcję rządzącej dotychczas Partii Regionów, której przewodniczącym honorowym jest prezydent Wiktor Janukowycz, opuściło prawie 40 deputowanych. Wszystko wskazuje na to, że Partia Regionów nie ma już w parlamencie większości, którą tworzyła wcześniej z komunistami i posłami niezrzeszonymi.

Kryzys na Ukrainie wybuchł 21 listopada, gdy władze zrezygnowały z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Według oficjalnych danych w zamieszkach między przeciwnikami władz w styczniu i lutym zginęło 81 osób. Opozycja mówi o 100 ofiarach śmiertelnych konfliktu. Większość z nich zmarła od strzałów z broni palnej.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: