Dla Polski integracja europejska nie stanowi kryzysu, lecz źródło inspiracji - zapewnił w niedzielę na łamach włoskiej gazety "La Repubblica" tuż przed swoją wizytą w tym kraju szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. - Polska jest przykładem sukcesu dla Unii - podkreśla minister. Jak dodaje jego rzecznik Marcin Bosacki, artykuł został napisany dla kilku europejskich gazet.
Tekst pt. "Obietnica Polski", opublikowany w przeddzień wizyty szefa polskiej dyplomacji w Rzymie i Watykanie, zaczynają następujące słowa: Co takiego poszło nie tak? Ktoś ma brutalną odpowiedź i powtarza ją stanowczo: "Za dużo Europy!". Zgodnie z tą tezą - jak zauważa Sikorski - "struktury i polityka Unii Europejskiej stwarzają więcej problemów niż rozwiązują, instytucje są zbyt złożone, integracja zbyt ambitna (począwszy od euro), panuje nadmierna centralizacja procesu decyzyjnego".
"Mamy do czynienia ze zjawiskiem dość wyjątkowym i niepokojącym: spadek zaufania do samego jądra solidarności europejskiej, które rozwinęło się począwszy od drugiej wojny światowej" - ocenił szef polskiego MSZ.
Skąd się bierze siła Polski
UE będzie musiała podjąć w najbliższych miesiącach trudne decyzje. Polska nie zaakceptuje odpowiedzi, która przewidywać będzie mniej solidarności czy mniej integracji. To jest najpewniejsza droga ku rozpadowi sikorski o rozpadzie
Zastrzegł jednak, że "nie wystarczy być optymistą i mieć pozytywne nastawienie. Musimy być także realistami". "UE będzie musiała podjąć w najbliższych miesiącach trudne decyzje. Polska nie zaakceptuje odpowiedzi, która przewidywać będzie mniej solidarności czy mniej integracji. To jest najpewniejsza droga ku rozpadowi" - ostrzegł Sikorski.
Integracja nowych czasów
Jak wyjaśnił, "Polska nie należy jeszcze do strefy euro, ale naszym celem strategicznym jest przyjęcie wspólnej waluty, kiedy będą ku temu odpowiednie warunki. A podczas półrocza polskiej prezydencji zrobimy to, co do nas należy, aby zostały podjęte właściwe decyzje". "Zbyt wiele reguł i norm Europa przyjęła z myślą o innej epoce. My chcemy integracji bardziej inteligentnej, która pozwoli wykorzystać w pełni wszystkie możliwości jednolitego rynku i uczyni Europę bardziej konkurencyjną" - wskazał polski minister. "Jednolity kontrakt o sprzedaży ważny dla całej Unii, tańsze usługi roamingowe i bardziej wydajny system unijnych patentów zmieniłyby sposób prowadzenia interesów w całej Europie" - zauważył.
Do Unii przez Polskę
Polska zrobiła wielkie kroki naprzód ku swemu obecnemu sukcesowi dzięki wsparciu z zagranicy. Chcemy to odwzajemnić, rozwijając i przyczyniając się do budowy nowych struktur oraz nowej polityki, których Europa potrzebuje w tych burzliwych czasach sikorski o europie
Przypomniawszy, że Warszawa jest siedzibą agencji ds. kontroli granic zewnętrznych UE, Frontex, Sikorski zadeklarował przekazanie jej "więcej uprawnień, by była w stanie lepiej pomóc tym państwom członkowskim, gdzie napływ imigrantów jest intensywny".
Szef MSZ opowiedział się za dokonaniem postępu w rozmowach o członkostwie w UE z Turcją i Islandią. "Będziemy pracować nad stworzeniem nowego mechanizmu współpracy z Rosją" - obiecał Sikorski. Poinformował ponadto, że Warszawa chce, aby podpisana została umowa o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą. "I zrobimy wszystko, co możemy, by pomóc Białorusi, która pogrąża się w trudnościach po latach złych rządów ucisku" - zapewnił.
"Polska zrobiła wielkie kroki naprzód ku swemu obecnemu sukcesowi dzięki wsparciu z zagranicy. Chcemy to odwzajemnić, rozwijając i przyczyniając się do budowy nowych struktur oraz nowej polityki, których Europa potrzebuje w tych burzliwych czasach" - napisał minister Sikorski na łamach rzymskiego dziennika.
Źródło: PAP