Polański traci poparcie gwiazd

Aktualizacja:

Dwukrotna zdobywczyni Oscara Emma Thompson wycofała swoje poparcie dla Romana Polańskiego. Choć wcześniej złożyła podpis pod petycją o jego uwolnienie, zmieniła zdanie po prywatnej rozmowie z 19-letnią studentką Caitlin Hayward-Trapp.

Thompson zna osobiście 76-letniego Polańskiego, a do podpisania apelu w sprawie uwolnienia reżysera skłoniły ją tragiczne doświadczenia życiowe reżysera.

Aktorka wycofała jednak podpis spod petycji przygotowanej przez francuskiego filozofa Bernarda-Henri Levy'ego po panelu dyskusyjnym w Exeter, w którym uczestniczyła także Hayward-Trapp. Studentka zbierała wśród znajomych z uniwersytetu i internautów podpisy pod kontrpetycją, protestującą przeciw petycjom w sprawie uwolnienia Polańskiego. Ostatecznie dziewczyna przekonała gwiazdę do swoich racji.

Za Polańskim

W obronie Romana Polańskiego podpisano wiele petycji. Najsłynniejsze są dwie: autorstwa Levy'ego i francuskiego Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów Dramatycznych (SACD).

Pod tą pierwszą zebrano 164 podpisy, w tym gwiazd tego formatu co aktorzy Jeremy Irons i Harrison Ford, pisarz Salman Rushdie, aktorki Isabelle Huppert, Kristin Scott Thomas i Natalie Portman oraz reżyser Sam Mendes.

Petycję SACD podpisało 850 osób, w tym hiszpański reżyser filmowy Pedro Almodovar. Rzecznik SACD podkreśla jednak, iż motywem petycji jest protest przeciwko sposobowi aresztowania Polańskiego, ponieważ stwarza on niebezpieczny precedens.

Reżyser schwytany po latach

Kalifornijski wymiar sprawiedliwości zarzuca Polańskiemu, że w 1977 r. w willi aktora Jacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. Ustawodawstwo stanowe Kalifornii kwalifikuje czyn lubieżny z nieletnią automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem postępowania karnego w USA Polański zbiegł do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia. Dlaczego tam? Bo Francja i USA nie mają dwustronnej umowy o ekstradycji.

Jednak przeszłość dopadła Polańskiego. Zatrzymany został we wrześniu w Szwajcarii, gdy przyleciał do Zurychu po odbiór nagrody i na retrospektywę swojego filmowego dorobku. Został aresztowany na podstawie nakazu z 1978 roku. Szwajcarzy dwukrotnie odrzucili składane przez jego adwokatów wnioski o zwolnienie go za kaucją.

Źródło: PAP