"Polacy będą walczyć o nazwiska"

 
Litwa i polska od lat nie moga dojść do porozumienia ws. pisowni nazwisksxc.hu

- Litewscy Polacy nadal będą walczyć o prawo do swojego nazwiska - powiedział przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski. 6 listopada litewski Sąd Konstytucyjny podjął w tej sprawie decyzję niesatysfakcjonującą Polaków.

W piątek Sąd Konstytucyjny orzekł, że obywatele Litwy narodowości nielitewskiej, w tym Polacy, w paszportach mogą mieć zapis swego nazwiska w formie oryginalnej, ale nie na pierwszej stronie dokumentu, tylko na dalszych jego stronach, jako zapis pomocniczy. Zapis nazwiska nielitewskiego, m.in. polskiego w formie litewskiej pozostaje nadal oficjalną formą potwierdzającą tożsamość obywatela Litwy.

Nikt nie może zabrać człowiekowi prawa do nazwiska i imienia. Waldemar Tomaszewski

Urząd premiera Litwy uznał jednak, że sprawa pisowni nie została jednak definitywnie zakończona. Rozwiązaniem satysfakcjonującym Polaków mógłby być zgłoszony przed kilku miesiącami i bazujący na ustawie z 1938 roku projekt posła Czeslovasa Stankevicziusa.

Nie może zabierać prawa do nazwiska

- Nikt nie może zabrać człowiekowi prawa do nazwiska i imienia - powiedział Waldemar Tomaszewski. Poinformował, że część litewskich Polaków będzie ubiegała się o swoje prawo w europejskich sądach.

Przedstawiciele polskiej mniejszości skomentowali też projekt Stankevicziusa. - Jest to kolejna obietnica litewskich władz w celu odwrócenia uwagi, w nadziei, że kiedyś sprawa pisowni nazwisk samoistnie ucichnie" - powiedział we wtorek w wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie "Radia Znad Wilii" przewodniczący Związku Polaków na Litwie, poseł Michał Mackiewicz.

W jego ocenie "projekt ustawy o pisowni nazwisk posła Stankevicziusa nie jest najgorszy, ale po takim orzeczeniu Sądu Konstytucyjnego, nikt go w Sejmie nie poprze".

Mackiewicz zaznaczył, że Polacy wyzbyli się już złudzeń, że władze kraju kiedykolwiek zezwolą im na oryginalny zapis swego nazwiska w paszportach litewskich. Mackiewicz nie wyklucza, że sprawę załatwi dopiero wprowadzenie przez Unię Europejską paszportów unijnych, gdzie każdy będzie miał poprawny zapis swego nazwiska.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu