Pancerna rywalizacja nabiera rozmachu. Amerykanie i Europejczycy w "czołgowym biathlonie"

T-72 w fantazyjnym malowaniu podczas zawodów w 2013 rokuWikipedia (CC BY-SA 3.0) | Vitaly V. Kuzmin

Władimir Putin ogłosił, że wojsko USA i szeregu krajów europejskich zgłosił swoje drużyny do "czołgowego biathlonu", który ma odbyć się latem. Czołgiści z różnych krajów mają zmagać się na poligonie pod Moskwą i wyłonić tych najlepszych. Nie jest jasne, czy przy okazji będzie też można wyłonić najlepszy czołg. Impreza będzie wielkim wydarzeniem propagandowym.

Jak zapewnił w środę Putin, przedstawiciel wojska USA i niesprecyzowanych krajów Europy złożyło już stosowne wnioski w rosyjskim ministerstwie obrony. Łącznie gotowość do przyjazdu miało wyrazić 40 drużyn z całego świata. - Z radością ich przyjmiemy - zapewnia prezydent. Zaproszenie wystosowano latem minionego roku, podczas wizyty wysokiej rangą delegacji z Waszyngtonu.

Rosyjski "czołgowy biathlon" to w skrócie wyścigi połączone z strzelaniem do tarcz. Czołgi muszą pokonać liczącą 20 kilometrów trasę najeżoną różnymi przeszkodami i utrudnieniami, jednocześnie co jakiś czas strzelając do celów odległych o nawet 2,2 kilometra.

Pierwsze takie zawody odbyły się w sierpniu 2013 roku na poligonie Alabino pod Moskwą. Miały jednak ograniczony charakter. Brały w nich udział jedynie państwa byłego ZSRR i jeżdżono identycznymi czołgami T-72. Wygrali Rosjanie.

Czyja broń jest najlepsza?

Ponieważ w kolejnej edycji mają brać udział żołnierze z krajów zachodnich, którzy nie mają dużego doświadczenia w czołgach rodem z ZSRR, to prawdopodobnie przyjadą z swoimi maszynami. Wobec tego będzie to nie tylko rywalizacja załóg, ale również samych czołgów. Oznacza to wielkie propagandowe wydarzenie i położenie na szali prestiżu uczestników.

Spory o to, "czyj czołg jest najlepszy" są od wielu dekad zażarte, zwłaszcza wśród cywilnych miłośników militariów. Laur zwycięzcy może się przydać w zabiegach eksportowych. Jak stwierdził Putin, całe zawody są w pewnej części sposobem na promocję rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Warto zaznaczyć, że nie jest to pomysł oryginalny. W krajach NATO od dekad organizuje się duże międzynarodowe ćwiczenia wojsk pancernych, które są połączone z konkursem na najsprawniejsze załogi i maszyny. Podobnie w byłym Bloku Wschodnim zawody na mniejszą skalę organizowano podczas dużych manewrów Układu Warszawskiego.

Autor: mk//kdj / Źródło: tvn24.pl, RIA Novosti

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Vitaly V. Kuzmin