Podwójny atak bombowy w Charsaddzie, w którym zginęło co najmniej 80 osób, to jeden z najkrwawszych zamachów przeprowadzonych przez pakistańskich talibów. Ogłosili oni, że to dopiero pierwszy zamach w zemście za zabicie Osamy bin Ladena i zapowiadają kolejne. Tehrik-i-Taliban Pakistan jest jedną z najpotężniejszych islamistycznych organizacji w Pakistanie, współpracuje z Al-Kaidą, afgańskimi talibami, toczy wojnę z własnym rządem.
Pakistańscy talibowie to w większości etniczni Pasztunowie z autonomicznych terytoriów plemiennych ciągnących się wzdłuż granicy z Afganistanem.
Sojusz z Al-Kaidą i talibami afgańskimi
Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) to w rzeczywistości nie jedna scentralizowana organizacja, tylko rodzaj federacji luźno ze sobą związanych mniejszych grup. Mają powiązania z talibami afgańskimi, czemu sprzyjają więzi plemienne (rebelianci afgańscy to też w większości Pasztunowie). Co istotne, talibowie z Afganistanu nie przeprowadzają akcji zbrojnych po drugiej stronie granicy.
Pakistańscy talibowie są mocno związania z Al-Kaidą i islamistycznymi organizacjami zbrojnymi z innych części Pakistanu, np. Pendżabu. Tehrik-i-Taliban Pakistan udostępnia swoje obozy dla szkolenia innych islamistów, w tym ochotników z Zachodu. To w bastionach TTP szkoliła się większość terrorystów, atakujących później cele w Europie i USA.
Wojna z rządem
Talibowie sprzeciwiają się współpracy Pakistanu z USA, nawiązanej po 11 września 2001. Kiedy pod presją amerykańską rząd w Islamabadzie nasilił działania przeciwko rebeliantom na pograniczu afgańskim, oddziały TTP odpowiedziały falą ataków na armię i siły bezpieczeństwa.
Po słynnym szturmie oddziałów rządowych na radykalny meczet w stolicy w lipcu 2007, gdy zginęło ok. 100 islamistów, pakistańscy talibowie wypowiedzieli rządowi faktyczną wojnę.
Tehrik-i-Taliban Pakistan nie raz już pokazał swoje duże możliwości w walce z siłami rządowymi. Lista krwawych ataków i zamachów jest bardzo długa.
Wśród najważniejszych były: atak na koszary w Rawalpindi i masakra oficerów modlących się w pobliskim meczecie; seria zamachów bombowych na autobusy i biura służby bezpieczeństwa ISI w Rawalpindi, Lahore i innych miastach; samobójcze ataki na obiekty wojskowe w północno-zachodnim Pakistanie; zamachy bombowe na meczety umiarkowanych muzułmanów; egzekucje prorządowych przywódców plemiennych.
Wśród ofiar TTP są wysocy oficerowie służb specjalnych, armii oraz wysocy urzędnicy, nawet ministrowie rządu. Talibów oskarża się o zamordowanie w 2007 r. byłej premier Benazir Bhutto, ale do tego ataku się nie przyznają.
Źródło: Reuters