Ostatnia bitwa Assange'a? Dwa dni przed Sądem Najwyższym

Aktualizacja:

Brytyjski Sąd Najwyższy przystąpił do rozpatrywania sprawy założyciela Wikileaks Juliana Assange'a, który chce zablokować wniosek o ekstradycję do Szwecji, gdzie zarzuca mu się przestępstwa seksualne. Posiedzenie Sądu Najwyższego planowane jest na dwa dni.

Assange, który przyszedł do sądu uśmiechnięty, został powitany piosenką "I shall be released" (Zwolnią mnie) wykonaną przed sądem przez działacza ruchu pokojowego. Jego pełnomocnikiem prawnym jest Dinah Rose - specjalistka od praw obywatelskich i prawa europejskiego. Szwedzką prokuraturę reprezentuje Clare Montgomery.

Australijczyk Assange twierdzi, że zarzuty, które mu postawiono, mają podłoże polityczne i są wstępem do ewentualnej ekstradycji do USA.

Przestępca seksualny?

Szwedzka prokuratura chce przesłuchać Australijczyka w związku z oskarżeniami dwóch kobiet i może mu formalnie postawić zarzuty: gwałtu na jednej kobiecie oraz molestowania i przymuszania do aktu płciowego drugiej.

Assange obawia się, że Szwedzi wydadzą go w ręce Amerykanów. USA oskarżają Australijczyka o kradzież tajemnic państwowych, ale oficjalnie nie wystąpili o jego ekstradycję. Portal WikiLeaks opublikował m.in. tajne dokumenty Departamentu Stanu, materiały o cywilnych ofiarach wojny w Iraku i Afganistanie oraz roli jednego ze szwajcarskich banków w lokowaniu pieniędzy klientów na Kajmanach.

Nakaz wydany prawidłowo

Sędziowie Wysokiego Sądu w toku wcześniejszego postępowania odrzucili argumenty obrońców.

Uznali, że Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) został wydany prawidłowo, wyszczególnione w nim przestępstwa są ścigane zarówno w prawie szwedzkim, jak i angielskim. ENA nie jest instrumentem prawnym niewspółmiernym w stosunku do zarzutów stawianych Assange'owi, a same zarzuty wyczerpują przesłanki przestępstwa.

Od ponad roku, po zwolnieniu go za wysokim poręczeniem majątkowym, Assange przebywa w areszcie domowym. Jego ruchy są monitorowane elektronicznie (musi nosić specjalną bransoletę) i codziennie musi się meldować na posterunku policji.

Assange stał się celebrytą w W. Brytanii i poza jej granicami. Ma wystąpić w programie telewizyjnym "The Simpsons" (Rodzina Simpsonów) i mieć program w rosyjskiej telewizji satelitarnej RT. Jednak z powodu blokady kont WikiLeaks przez PayPal, Visę i inne firmy rozliczające płatności, portal został zmuszony do zawieszenia działalności.

Wciąż może odwołać się do Trybunału Praw Czlowieka

W przypadku negatywnego dla niego orzeczenia Sądu Najwyższego, Assange wciąż będzie mógł odwołać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu. Jeśli Trybunał w terminie 14 dni nie zgodzi się rozpatrzyć jego skargi, to zostanie wydany Szwedom przy pierwszej sposobności.

Jeśli Trybunał w Strasburgu zajmie się sprawą Assange'a, to będzie on musiał dodatkowo wystąpić z osobnym wnioskiem do Wysokiego Sądu w Anglii, by do czasu rozpatrzenia sprawy przez ETPC zapobiec deportowaniu go przez policyjną komórkę ds. zwalczania zorganizowanej przestępczości tzw. SOCA.

W razie zgody ETPC na rozpatrzenie sprawy stroną oskarżoną będzie brytyjski rząd reprezentowany przez biuro prawne MSZ.

Źródło: PAP