Awantura w UE o komandosa z KGB

 
Michaił Gołowatow dowodził oddziałem Alfa, który 13 stycznia 1991 roku przeprowadził szturm na wieżę telewizyjną w Wilniealphagroup.ru

Litwa podniesie na forum UE kwestię wypuszczenia przez władze Austrii ściganego przez Wilno rosyjskiego oficera KGB - zapowiada szef MSZ Litwy Audronius Ażubalis. Chodzi o Michaiła Gołowatowa, objętego europejskim nakazem aresztowania za śmierć litewskich cywili w 1991 roku.

Ażubalis zapowiada, że sprawa wypuszczenia dowódcy oddziału specnazu Alfa zostanie przez Litwę poruszona zarówno na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych UE, jak i poniedziałkowym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych Unii.

Proszę sobie wyobrazić: to tak jakby Ratko Mladić został wypuszczony na wolność w jednym z krajów UE, co by się wtedy działo? Pan Gołowatow był tym samym. Być może, jak to się mówi, był mniej znany jako przestępca na scenie międzynarodowej, ale to pod jego dowództwem zastrzelono niewinnych cywili. Audronius Ażubalis

- Będziemy o tym dyskutować, ale istnieje prawdziwa możliwość, że podczas następnego nieformalnego spotkania ministrów spraw wewnętrznych UE ta kwestia zostanie poruszona - powiedział w poniedziałek przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli szef litewskiej dyplomacji.

Gołowatow jak Mladić

- Proszę sobie wyobrazić: to tak jakby Ratko Mladić został wypuszczony na wolność w jednym z krajów UE, co by się wtedy działo? - powiedział Ażubalis, nawiązując do dowódcy sił Serbów bośniackich, oskarżonego przez międzynarodowy trybunał w Hadze o zbrodnie wojenne.

- Pan Gołowatow był tym samym. Być może, jak to się mówi, był mniej znany jako przestępca na scenie międzynarodowej, ale to pod jego dowództwem zastrzelono niewinnych cywili - podkreślił Ażubalis.

Szturm na wieżę telewizyjną

Gołowatow dowodził oddziałem specnazu Alfa, gdy 13 stycznia 1991 roku przeprowadził on szturm na wieżę telewizyjną w Wilnie. Od kul i pod gąsienicami czołgów stacjonujących tam wojsk sowieckich zginęło wówczas 14 osób, a kilkaset zostało rannych. Wydarzenia te stanowiły decydujący zwrot w walce o niepodległość Litwy.

Gołowatow został aresztowany w piątek na lotnisku Schwechat w Austrii. Mimo że szef litewskiej dyplomacji rozmawiał w nocy z piątku na sobotę ze swoim austriackim partnerem Michaelem Spindeleggerem, prosząc go o wydanie Gołowatowa, były oficer KGB został zwolniony i odleciał do Moskwy.

W konsekwencji Litwa odwołała w poniedziałek na konsultacje swego ambasadora w Wiedniu, a ambasadorowi austriackiemu w Wilnie litewskie MSZ wręczyło notę w tej sprawie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: alphagroup.ru