Obamie i Indianom nie podobają się futbolowi "czerwonoskórzy"

Rasiści?Wikipedia | Keith Allison

Rośnie presja na jedną z najbardziej znanych drużyn amerykańskiego futbolu - Washington Redskins (czerwonoskórzy) - by zmieniła nazwę, gdyż obecna jest obraźliwa dla rdzennych Amerykanów. Do grona apelujących o zmianę dołączył nawet prezydent Barack Obama.

- Gdybym był właścicielem drużyny i wiedziałbym, że jej nazwa - nawet jeśli ma długą tradycję - jest obraźliwa dla znacznej części społeczeństwa, to pomyślałbym o zmianie - powiedział znany z zamiłowania do sportu Obama w opublikowanym w weekend wywiadzie dla agencji Associated Press. Dołączył do chóru krytyków, którzy od wielu lat apelują o zmianę nazwy Washington Redskins, twierdząc, że ma ona zabarwienie rasistowskie i poniża Indian.

Nigdy?

Jak dotąd właściciel klubu Daniel Snyder pozostawał głuchy na te apele. - Nigdy nie zmienię tej nazwy. Nigdy, napiszcie to dużymi literami - podkreślał w wywiadzie dla "USA Today" w maju. Nazwa Washington Redskins oraz symbol drużyny (głowa indiańskiego wojownika w pióropuszu) są bowiem mocno zakorzenione i znane na całym świecie. Zmiana nazwy, jak obliczył dziennik "Washington Post", kosztowałaby ok. 20 mln dolarów. Także większość fanów jest za utrzymaniem używanej od 1933 roku nazwy.

Niemniej Snyder może być zmuszony do rozważenia zmiany stanowiska, bo presja rośnie. Lada dzień spodziewany jest wyrok sądowy, który co prawda nie zmusi właściciela drużyny do zmiany nazwy, ale może pozbawić go ochrony znaku towarowego. Autorzy wniosku - indiańscy aktywiści - argumentują, że nazwa nie może być prawnie chroniona, skoro jest obelgą. Ponadpartyjny projekt ustawy w tej sprawie złożono też w Izbie Reprezentantów. Na początku roku 10 kongresmanów napisało list do Snydera oraz do Narodowej Ligii Futbolu amerykańskiego (NFL), prosząc o zmianę nazwy, gdyż jest ona "rasistowską obelgą".

Indianie też przeciw

Indiańscy aktywiści skupieni w Oneida Indian Nation prowadzą szeroką kampanię społeczną przeciwko nazwie w miastach, w których grają Redskins. Celem kampanii jest m.in. przekonanie nadawców telewizyjnych, by zaprzestali w transmisjach sportowych używania kontrowersyjnej nazwy.

Kilku znanych re­por­te­rów sportowych, jak Peter King ze "Sports Illustrated", Christine Brennan z "USA Today", Mike Wise z "Washington Post", Tim Gra­ham z "Buf­fa­lo News" czy John Smal­l­wo­od z "Phi­la­del­phia Daily News" już wcześniej ogłosiło, że nie będą używać obraźliwej nazwy. Podobną decyzję podjęły redakcje ma­ga­zy­nów "The New Repu­blic", "Mo­ther Jones" i ostatnio ser­wis in­ter­ne­to­wy Slate. Zamiast "Redskins" najczęściej używają określenia "waszyngtońska drużyna NFL" czy "zespół trenera Mike'a Shanahana".

"Zmiana tego, jak mówisz, powoduje zmiany tego, jak myślisz" - argumentował swą decyzję w sierpniu Slate, przypominając, że w wyniku ruchu obywatelskiego przyjęto termin "African-American" (Afroamerykanie), zastępując uznane za pejoratywne określenia "Negro" (Murzyn) i "colored" (kolorowy). Slate tłumaczył, że 80 lat od nadania waszyngtońskiej drużynie nazwy Redskins Ameryka się zmieniała. Nie do wyobrażenia jest, by jakikolwiek gracz na boisku użył rasistowskiej obelgi wobec przeciwnika. Nie do pomyślenia jest, by w publicznym dyskursie używano określeń nawiązujących do cech fizycznych, np. zwracano się do Azjatów "żółci".

Sondaż na korzyść klubu

Sondaże wskazują, że większość Amerykanów popiera obecną nazwę drużyny. Właściciel klubu wskazuje też na wyniki sondażu przeprowadzonego w 2004 roku wśród rdzennych Amerykanów, z którego wynikało, że 9 na 10 nie czuje się obrażonych nazwą waszyngtońskiej drużyny. W debacie o nazwie przypomina się też, że zdaniem części historyków określenie "redskins" po raz pierwszy zostało użyte w XVIII wieku w stosunku do Indian przez nich samych.

Niemniej z czasem nabrało ono negatywnych konotacji, dzieci rdzennych Amerykanów skarżą się, że są w szkołach przezywane "czerwonoskórzy". Większość drużyn, które wcześniej miały w nazwach różne indiańskie określenia, zrezygnowała z nich w ciągu ostatnich 40 lat. Także w słownikach angielskiego, jak przypomniał "Washington Post", słowo "redskin" jest określane jako obraźliwe. "Mamy nadzieję, że pan Snyder w końcu zrozumie, iż nazwa - niezależnie od długiej tradycji i wagi, jaką przywiązują do niej fani - jest obrażającą rdzennych Amerykanów obelgą o podłożu rasowym i nie może być dłużej tolerowana" - napisał niedawno w artykule redakcyjnym "WP".

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Keith Allison