Część członków Rady Bezpieczeństwa ONZ sprzeciwia się rezolucji w sprawie czwartej rundy sankcji wobec Iranu. Projekt obostrzeń został uzgodniony przez pięciu stałych członków tego gremium.
- Brazylia nie angażuje się w żadne dyskusje na temat projektu rezolucji, ponieważ uważamy, że zaistniała nowa sytuacja. Wczoraj doszło do porozumienia, które jest bardzo ważne - powiedziała brazylijska ambasador przy ONZ Maria Luiza Ribeiro Viotti. Odniosła się w ten sposób do porozumienia zawartego w poniedziałek przez Iran, Turcję i Brazylię. Zakłada ono, że Teheran przekaże 1200 kg nisko wzbogaconego uranu w zamian za paliwo do swojego reaktora badawczego. Do wymiany miałoby dojść na terytorium Turcji.
Jak podkreślił we wtorek brazylijski minister spraw zagranicznych Celso Amorim, umowa ta powinna być pierwszym krokiem na drodze do szerszego porozumienia na temat irańskiego programu nuklearnego.
Chcą dorobić "zęby"
Zdaniem komentatorów, projekt rezolucji w sprawie nowych sankcji wobec Iranu wydaje się nie brać pod uwagę poniedziałkowego porozumienia. Ambasador USA przy ONZ, Susan Rice, zaprzeczyła jednak, jakoby te dwie inicjatywy się wykluczały.
W poniedziałek Teheran zaznaczył, że niezależnie od umowy z Turcją i Brazylią zamierza kontynuować program nuklearny. Tymczasem, jak podkreśliła Rice, nowe sankcje mają skłonić Iran, aby przerwał wzbogacanie uranu oraz porzucił plan budowy 10 nowych ośrodków atomowych. Jak zapowiedziała amerykańska ambasador, rezolucja "przydałaby zębów" poprzednim trzem pakietom sankcji nałożonych na Iran.
Lista sankcji
Z nieoficjalnych doniesień wynika, że projekt rezolucji przewiduje rozszerzenie listy irańskich osobistości, firm oraz instytucji, którym grozi zakaz podróżowania po świecie oraz zamrożenie zagranicznych aktywów. Rezolucja miałaby ponadto zakazywać irańskim firmom zagranicznych inwestycji, które mogą mieć związek z programem nuklearnym Teheranu (np. w kopalnie uranu).
Projekt przewiduje także wprowadzenie zakazu sprzedaży Iranowi ośmiu kategorii uzbrojenia (m.in. okrętów wojennych, pocisków, helikopterów szturmowych) oraz opracowanie procedur, które obowiązywałyby przy międzynarodowych inspekcjach statków, podejrzewanych o transportowanie nielegalnego ładunku związanego z irańskim programem nuklearnym.
Chiny: Sankcje nie mają na celu karania zwykłych ludzi
Nową rundę sankcji przeciwko Iranowi, podejrzewanemu o dążenie do pozyskania broni nuklearnej, poparło pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania i USA. - Celem tych sankcji jest nakłonienie strony irańskiej do powrotu do negocjacyjnego stołu - oświadczył chiński ambasador przy ONZ Li Baodong. - Sankcje nie mają na celu karania zwykłych ludzi i nie powinny zaszkodzić zwykłemu handlowi - podkreślił.
Kraje zachodnie oskarżają Iran, że pod pozorem prowadzenia cywilnego programu nuklearnego chce zbudować broń atomową. Trzy poprzednie rundy sankcji ONZ Teheran zignorował.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24