Na kłopoty Murdoch

Aktualizacja:
 
Murdoch i BrooksPAP

Uśmiechnięty, zrelaksowany i pod ramię ze skompromitowaną byłą redaktor naczelną "News of The World" Rebeką Brooks – w ten sposób magnat medialny Rupert Murdoch pokazał się w Londynie, gdzie przyleciał ratować swoje medialne imperium.

Murdoch przyleciał do Londynu w niedzielę. Do kwatery głównej swojej korporacji przyjechał na przednim siedzeniu samochodu, trzymając w ręku ostatni, pożegnalny numer "News of The World". Był jego właścicielem przez ponad 40 lat i to zakup tego tabloidu w 1969 roku stał się podwaliną jego międzynarodowego imperium medialnego. W niedzielę gazeta przestała istnieć, pogrążona przez skandal związany z używaniem przez jej dziennikarzy nielegalnych metod zdobywania newsów.

Murdoch nie wyglądał na zdruzgotanego. Szeroko uśmiechnięty 80-latek w garniturze w kratę i niebieskiej koszuli pozował fotoreporterom w towarzystwie Rebeki Brooks, jednej z najbliższych współpracowniczek i równocześnie naczelnej "News of The World" z okresu ujawnienia afery.

Magnat udzielił w Londynie oficjalnego poparcia szefowej News International - brytyjskiego ramienia jego medialnego imperium - podejrzewanej powszechnie o to, że była w pełni świadoma praktyk stosowanych przez należące do Murdocha tabloidy. Uśmiechnięty magnat obejmował w niedzielę ramieniem Rebekę Brooks na oczach kamer, a w oficjalnych komunikatach jego firma całkowicie poparła linię obrony Brooks, która twierdzi, że "nie posiadała żadnej wiedzy na ten temat".

Magnat co się zowie

"NotW" ukazał się w niedzielę po raz ostatni. Został zamknięty, mimo że był dochodowy i wychodził od 168 lat. Zwolniono 200 dziennikarzy. Policja zabezpieczyła w redakcji komputery i inne materiały dowodowe. Decyzja o "poświęceniu" tabloidu jest postrzegana jako manewr mający uratować znacznie cenniejszą inwestycję Murdocha: warte 19 mld dolarów przejęcie telewizji satelitarnej British Sky Broadcasting, której pakiet akcji Murdoch już posiada i nad którą chce przejąć całkowitą kontrolę

Upadek "NotW"

Upadek "NotW" i towarzyszący temu skandal, który nabiera impetu,, odsłania nie tylko nieetyczne praktyki mediów, ale zwraca przede wszystkim uwagę na powszechnie znane potężne wpływy brytyjskiej części imperium Murdocha na tamtejszą politykę. Dochodzenie policyjne może nie zakończyć się na jednym tabloidzie i skoncentrować na bliskich związkach brytyjskich polityków z prasą brukową.

Murdoch ma opinię szarej eminencji brytyjskiej polityki, która namaszcza aspirujących polityków na przyszłych przywódców, posługując się plotką, manipulacją i skandalem, jako metodą charakterystyczną dla jego gazet. "New York Times" komentując w sobotnim wydaniu skandal podsłuchowy i historię "NotW" od przejęciu go przez ambitnego Australijczyka podsumował, to tak: "Murdoch podniósł ten brukowiec z ulicy i przeniósł go do rynsztoka".

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP