Mózg będzie jak nowy?

Aktualizacja:
 
 

To będzie pierwszy tego rodzaju eksperyment: miliony komórek macierzystych zostaną wszczepione do mózgów chorych po udarze. Brytyjscy lekarze liczą, że pozwoli to chorym po wylewie powrócić do pełnej sprawności. Badania w Glasgow potrwają dwa lata.

Tylko 1/3 chorych po wylewie krwi do mózgu wraca do pełni zdrowia. Pozostali umierają lub pozostają niepełnosprawni do końca życia. Czy komórki macierzyste dadzą nadzieję na wyzdrowienie?

Miliony komórek w nieczynnym mózgu

Brytyjscy naukowcy rozpoczną testy w połowie roku. Do prób zgłoszono cztery trzyosobowe grupy pacjentów. Do zniszczonych partii mózgu zostaną im wszczepione miliony komórek macierzystych – od 2 do 20 milionów. Taka liczba komórek macierzystych może według lekarzy zainicjować proces regeneracji tkanki mózgowej.

Celem brytyjskiego eksperymentu nie jest na razie „wyleczenie pacjentów”. Badania mają dowieść, czy podobne zabiegi są bezpieczne dla zdrowia pacjentów i czy rzeczywiście - tak jak się spodziewają lekarze - stan chorych ulegnie poprawie.

Spory wokół komórek macierzystych

Grupa ReNeuron, która dostarcza komórki do badań, chciała najpierw prowadzić próby z komórkami macierzystymi w Stanach Zjednoczonych, nie uzyskała jednak potrzebnych zezwoleń od Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (Food nad Drug Administration). Szef Reneuronu przewiduje, że inne firmy zdenerwowane powolnością FDA także przeniosą się do Wielkiej Brytanii i innych krajów Europy.

Komórki użyte w eksperymencie grupa ReNeuron wyhoduje z ludzkich zarodków, ponieważ komórki z embrionów łatwiej się adaptują niż komórki tkanek dorosłego człowieka. Użycie komórek embrionalnych budzi jednak kontrowersje etyczne. Takim eksperymentom ostro sprzeciwia się także kościół katolicki.

Plan eksperymentu był krytykowany przez grupy antyaborcyjne w USA. Reneuron bronił się, że z nielicznych komórek jest w stanie namnożyć komórki potrzebne do leczenia tysięcy pacjentów.

Komórki macierzyste są nadzieją medycyny, ze względu na zdolność przekształcania się w trakcie podziału w komórki różnych tkanek organizmu - teoretycznie można z nich wyhodować i tkankę mózgową, i mięśnie.

Najliczniej występują one w embrionach, ale mniej liczne są też obecne w organizmach dorosłych osób. Naukowcy sądzą, że dzięki nim uda się pokonać chorobę Alzheimera, Parkinsona, czy nieuleczalne dzisiaj uszkodzenia słuchu i wzroku.

Źródło: BBC